Jeleniogórscy policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Kierowcy „noga z gazu”. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na jezdni. Stosujmy się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego, w szczególności zachowujmy szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych. Wczoraj w Jeleniej Górze na pasach doszło do potrącenia pieszego.

13 września br. około godziny 14.50 w Jeleniej Górze na ul. 1 Maja doszło do wypadku z udziałem pieszego.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że 43-letni kierujący pojazdem marki Toyota nie zachował należytej ostrożności i nie ustąpił pierwszeństwa 55-letniemu mężczyźnie przechodzącemu przez przejście dla pieszych, którego potrącił. Poszkodowany trafił do szpitala. Odniósł obrażenia powyżej dni 7.Uczestnicy zdarzenia trzeźwi. Obecnie policja wyjaśnia przyczyny i okoliczności tego wypadku.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Pieszy już znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a z kolei pieszy dopiero na nie wchodzący ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju.

Podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie może korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego "w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych".

Jak zawsze apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.

podinsp. Edyta Bagrowska