Policja jeleniogórska apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Kierowcy „noga z gazu”. W związku z opadami deszczu w regionie jest bardzo ślisko. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na jezdni. Uwaga na pieszych!

W miniony weekend na drogach regionu jeleniogórskiego doszło do kilkunastu kolizji drogowych, których przyczyną było niezachowanie bezpiecznej odległości między i najechanie na tył innego pojazdu, nieustąpienie pierwszeństwa oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło 8 stycznia br. około godziny 9.30 w Jeleniej Górze na skrzyżowaniu ulicy Mickiewicza i Krasickiego. 31-letni kierujący pojazdem marki Audi nie ustąpił pierwszeństwa kierującemu Mercedesem, w wyniku czego doszło do zderzenia. Uszkodzone zostało również ogrodzenie posesji. Na szczęście nikt nie doznał poważnych obrażeń, a sprawca zdarzenia został ukarany mandatem w wysokości 1550 zł i otrzymał 6 punktów karnych.

Jeleniogórska policja apeluje o ostrożność i rozsądek na drodze. Kierowcy noga z gazu. Jest ślisko. Zachowujmy bezpieczne odległości między pojazdami, bowiem „najechanie” na tył innego auta to częsta przyczyna zdarzeń drogowych.  Brawura, nadmierna prędkość, alkohol to najczęstsze przyczyny kolizji czy wypadków. Czasami kilka sekund decyduje o ludzkim życiu czy zdrowiu. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Piesi również powinni zachować szczególną ostrożność przy przechodzeniu przez jezdnię. Nie należy przejścia traktować jak enklawy bezpieczeństwa i wbiegać wprost pod koła pojazdu, stwarzając w ten sposób zagrożenie bezpieczeństwa.

Ponadto jeleniogórscy policjanci zachęcają tych kierujących, którzy do tej  pory tego nie uczynili, aby zmienili opony z letnich na zimowe. Jeżeli kierowca jeździ autem na, tzw. „łysych oponach” grozi mu mandat karny oraz utrata dowodu rejestracyjnego. Pamiętajmy, że minimalna grubość bieżnika opon w autach osobowych to 1,6 mm, jednak funkcjonariusze zachęcają, aby grubość ta była co najmniej 3 mm.

Według statystyk policyjnych to właśnie zły stan ogumienia oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze są powodami ponad połowy wypadków i kolizji. Dlatego zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

podinsp. Edyta Bagrowska