Jeleniogórscy policjanci prowadzą kilka postępowań w sprawie oszustw podczas transakcji na portalu internetowym oferującym do sprzedaży używane produkty. Na towar wystawiony przez pokrzywdzonych znalazł się kupiec, który w wiadomości przesłał link do akceptacji płatności za sprzedawany przez nich towar, w wyniku czego uzyskał dostęp do ich konta, a następnie blikiem wypłacił pieniądze. Policjanci apelują o daleko idącą ostrożność podczas realizacji transakcji online - nie klikajmy w nieznane linki zwłaszcza, gdy przekierowują nas do bankowości elektronicznej, gdzie wymagane jest podanie danych do logowania.

Pokrzywdzeni którzy zgłosili się do Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze oraz w Kowarach korzystali z portalu internetowego oferującego do sprzedaży używaną odzież. Za pośrednictwem tej strony wystawili na sprzedaż towar, po czym otrzymali informacje, że ktoś jest zainteresowany zakupem. W odebranej wiadomości e-mailowej był także link do strony bankowości elektronicznej.

Kliknięcie w ten link było konieczne w celu potwierdzenia przez zgłaszających transakcji sprzedaży. Oczywiście niezbędne było także podanie danych do zalogowania się do banku. Strona, która się wyświetliła była niemal identyczna jak autoryzowana strona bankowości elektronicznej. Oszuści po uzyskaniu dostępu do konta wypłacili blikiem gotówkę.

Jeleniogórscy policjanci prowadzą czynności w tych sprawach i jednocześnie apelują o ostrożność przy transakcjach online. Należy unikać klikania w nieznane linki, ponieważ oszuści w ten sposób wyłudzają dane i „czyszczą” konta bankowe!

podinsp. Edyta Bagrowska