Od 12 do 15 sierpnia 2022 roku jeleniogórscy policjanci prowadzili wzmożone działania prewencyjne ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom, którzy w tych dniach odwiedzili ziemię jeleniogórską. Działania ukierunkowane były na:

•    zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego,
•    zapewnienie płynności ruchu na drogach,
•    eliminowanie z ruchu kierujących w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości, bądź podobnie działającego środka,
•    dyscyplinowanie kierujących, którzy lekceważyli obowiązujące ograniczenia prędkości.
12 sierpnia br. około godziny 16.30 w Mysłakowicach na ul. Górskiej doszło do wypadku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 46-letni kierujący pojazdem marki VW nie ustąpił pierwszeństwa innemu pojazdowi VW, w wyniku czego doszło do zderzenia bocznego. Do szpitala trafił pasażer z jednego z samochodów uczestniczących w zdarzeniu. Kierowcy trzeźwi, a policja wyjaśnia przyczyny i okoliczności tego wypadku.
W tym okresie na naszych drogach doszło do kilkunastu kolizji, z których najczęstszą przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieprawidłowy manewr wyprzedzania oraz najechanie na tył innego pojazdu. Policjanci zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących, w tym 1 rowerzystę, 1 mężczyznę podejrzewanego o kierowanie pod wpływem środków odurzających oraz 2 kierowców, którzy naruszyli zakazy sądowe. Nietrzeźwi kierowcy mieli od 1 do 2, 5 promila alkoholu w organizmie.
Nieodpowiedzialni kierowcy byli poważnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego i jednocześnie narazili się na poważne konsekwencje prawne. Teraz za popełnione przestępstwa odpowiedzą przed sądem.  
Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem. Za ten czyn grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2. Kierowcom za naruszenie zakazu sądowego grozić może nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
W trakcie długiego weekendu funkcjonariusze w regionie zatrzymali 5 poszukiwanych do odbycia kary pozbawienia wolności za różne przestępstwa.
13 sierpnia br. policjanci Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze zatrzymali 22-letniego mieszkańca powiatu karkonoskiego, który poszukiwany był do odbycia kary pozbawienia wolności w wymiarze 6 miesięcy. Ponadto mężczyzna odpowie za uprawę i posiadanie narkotyków.  Funkcjonariusze zabezpieczyli amfetaminę, marihuanę oraz kilka krzaków ziela konopi.
W tych dniach policjanci obsłużyli 336 interwencji, zarówno domowych, jak i w miejscach publicznych.
Jeleniogórscy  policjanci apelują do kierowców o rozsądek i rozwagę. Kierowcy „noga z gazu”. Kierujący, którzy lekceważą obowiązujące limity prędkości narażają siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.
Pamiętajmy, że wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka stwarzamy poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Od nas samych, naszej odpowiedzialności zależy bezpieczeństwo nasze, ale również innych.
podinsp. Edyta Bagrowska