Jak dopasować gryf do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji?

Coraz więcej osób — zarówno w wieku nastoletnim, średnim, jak i nieco starszych — decyduje się na samodzielne rozpoczęcie swojej przygody z treningiem siłowym. Oczywiście już sama w sobie chęć i próba zmiany stylu życia dla wielu stanowi ogromny krok w przód, jednakże nie możemy przy tym zapominać o zaczerpnięciu przynajmniej najbardziej podstawowych informacji dotyczących prawidłowego korzystania ze sprzętu do ćwiczeń. Choć sięgając po profesjonalne wyposażenie, jesteśmy w stanie znacząco poprawić swój stan zdrowia oraz wygląd, używając owych przedmiotów w niewłaściwy sposób, możemy równie skutecznie nabawić się kontuzji. W takim razie, jaki gryf powinniśmy wybrać? Który sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku? Oto kilka przydatnych informacji!

Czym jest oraz do czego służy gryf?

Wielu z nas słysząc hasło "sprzęt do ćwiczeń" w pierwszej kolejności na myśl przychodzi sztanga. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż to właśnie ona stanowi najczęściej wybierany, niezbędny asortyment, dzięki któremu wykonamy trening niemalże każdej partii ciała. Gryf, czyli metalowy, silny pręt jest najważniejszym, bazowym elementem sztangi. To na nim umieszczamy obciążenie. Wyróżniamy trzy kluczowe rodzaje gryfów, a są to:

  • gryf prosty,
  • gryf łamany,
  • kratownica.

Gryf prosty — kiedy po niego sięgać?

Tego typu gryf świetnie sprawdzi się przy treningu górnych, ale także dolnych partii ciała. Ćwicząc górne partie, takie jak klatka piersiowa i barki, możemy użyć go do wyciskania. Z kolei wykonując trening nóg oraz pośladków tradycyjny gryf prosty doskonale nada się do martwego ciągu rumuńskiego, hip thrust, glute bridge, czy też przysiadów. Proste gryfy — nazywany również olimpijskimi — występują przeważnie w wersjach 20 kg oraz 15 kg. Uważa się, iż dwudziestokilogramowy gryf przeznaczony jest dla mężczyzn, a piętnastokilogramowy — dla pań. Nie oznacza to jednak, że ze względu na płeć musimy korzystać z "przydzielonego nam" gryfu! Sięgając po sztangę, warto kierować się własnymi odczuciami i preferencjami. Osoby początkujące, które nigdy wcześniej nie miały styczności ze sprzętem do ćwiczeń bądź też będące po poważnym urazie, mogą zaczynać swoją przygodę z lżejszym gryfem, ponieważ pozwoli im to na swobodne opanowanie techniki.

Dla kogo nada się gryf łamany?

Gryf łamany, jak sama nazwa wskazuje, od prostego różni się budową. Jest on wygięty pod właściwym kontem. Taki rodzaj gryfu to idealny wybór zarówno dla osób zaawansowanych, jak i początkujących, gdyż nie obciąża on nadgarstków. Z jego zastosowaniem spotkamy się stricte przy ćwiczeniach na górne partie mięśniowe, np.: triceps, biceps. Łamana sztanga pozwala uzyskać lepsze czucie mięśni ramion, a co za tym idzie, szybciej zaobserwujemy efekty ćwiczeń.

Kratownica — czym różni się od pozostałych gryfów i kiedy należy na nią postawić?

Kratownica to gryf nieco wyróżniający się z powyższego zestawienia. Wyglądem przypomina ona dwa pręty rozszerzające się w środkowej części. Nad jej zakupem powinni zastanowić się ci, którym zależy na rozbudowie:

  • pleców,
  • klatki piersiowej,
  • ramion.

Wówczas stawiając na kratownice, możemy wykonywać różne ćwiczenia na maksymalnym, pełnym zakresie ruchu.

Podsumowanie

Decydując się na stworzenie domowej siłowni, powinniśmy rozważyć zakup różnego rodzaju gryfów, gdyż jest to podstawowy sprzęt, dzięki któremu wykonamy trening praktycznie każdej partii mięśniowej. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele rodzajów gryfów, dlatego warto kierować się własnymi preferencjami, uwzględnić poziom swojego zaawansowania oraz sięgać tylko po wysokiej jakości produkty, które posłużą nam jak najdłużej!