Jeleniogórski mieszkaniec stracił 34 tysiące złotych na fałszywe inwestycje w sieci
Jeleniogórzanie muszą być czujni! Coraz częściej w sieci pojawiają się oszustwa inwestycyjne, które potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ostatnia sprawa mieszkańca powiatu karkonoskiego pokazuje, jak łatwo można paść ofiarą sprytnych przestępców podszywających się pod doradców finansowych.

Niebezpieczne pułapki inwestycyjne w Jeleniej Górze i okolicach

14 maja 2025 roku do Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze zgłosił się mieszkaniec powiatu karkonoskiego, który stracił aż 34 tysiące złotych na fałszywej inwestycji. Wszystko zaczęło się od reklamy na popularnym portalu internetowym, która obiecywała szybkie i wysokie zyski z inwestowania w akcje. Profesjonalnie wyglądający przekaz szybko wzbudził zainteresowanie mężczyzny.

Po kliknięciu w link odezwał się do niego rzekomy doradca finansowy, który namawiał do otwarcia konta inwestycyjnego i wpłaty pierwszej kwoty – 1000 złotych – za pomocą kodu BLIK. Wkrótce potem kontaktował się z nim kolejny „ekspert”, który zdalnie instalował oprogramowanie na komputerze i telefonie poszkodowanego, twierdząc, że to umożliwi bezpośrednią pracę na platformie inwestycyjnej.

Mężczyzna widział na ekranie rosnące zyski i zachęcony tym faktem zdecydował się przelać kolejne 33 tysiące złotych. Niestety po pewnym czasie „doradcy” zniknęli, a aplikacje przestały działać. Wtedy poszkodowany zorientował się, że padł ofiarą oszustwa.

Jak mieszkańcy Jeleniej Góry mogą uniknąć podobnych strat

Policja przypomina, że takie oszustwa stają się coraz bardziej wyrafinowane i dobrze zaplanowane. Przestępcy tworzą fałszywe strony internetowe łudząco przypominające prawdziwe platformy inwestycyjne oraz wykorzystują metody psychologiczne, by zdobyć zaufanie swoich ofiar.

Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa:

  • Żadna legalna instytucja finansowa nie będzie prosić o zdalny dostęp do komputera lub telefonu.
  • Nigdy nie udostępniaj nikomu danych logowania do bankowości internetowej ani kodów BLIK osobom poznanym przez Internet.
  • Szybkie i wysokie zyski to często sygnał ostrzegawczy świadczący o próbie oszustwa.
  • W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z profesjonalnym doradcą finansowym lub zgłosić podejrzane sytuacje policji.
„Tylko ostrożność, zdrowy rozsądek i ograniczone zaufanie mogą uchronić nas przed utratą oszczędności życia. Zachęcamy wszystkich, którzy zetknęli się z podobnymi sytuacjami, do zgłaszania ich policji.” – podinspektor Edyta Bagrowska

Zadbajmy o swoje finanse i nie dajmy się zwieść pozorom. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w sieci zaczyna się od nas samych!


Wg inf z: KMP w Jeleniej Górze