10 czerwca br. policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze –asp. szt. Wojciech Tomaszewski i post. Aneta Bieniek spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej w Kopańcu, celem przeprowadzenia egzaminu praktycznego na kartę rowerową. W spotkaniu uczestniczyło 16 uczniów z klas czwartych. Uczniowie wykazali się dużymi praktycznymi umiejętnościami jazdy na rowerze, a także solidną wiedzą na temat znaków i przepisów drogowych. Policjanci rozmawiali również z dziećmi na temat bezpiecznego spędzania czasu podczas wakacji.

Egzamin na kartę rowerową to nie tylko uzyskanie dokumentu z nowymi uprawnieniami. Dzieci starające się o taki blankiet poznają zasady obowiązujące w ruchu drogowym. Znajomość znaków i przepisów czyni ich świadomymi jego uczestnikami. Poznane przepisy pomagają bezpieczniej poruszać się po drogach i przewidzieć ewentualne zagrożenia. Uzyskana wiedza zwiększa też poziom bezpieczeństwa uczniów, nie tylko jako użytkowników roweru, ale także jako pieszych.

Jeleniogórscy policjanci przeprowadzili egzamin praktyczny na kartę rowerową. Dzieci wykazały się znajomością przepisów dotyczących m.in. poruszania się po ścieżkach rowerowych oraz zasady pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach równorzędnych. W materiale do opanowania było również sporo znaków i sygnałów drogowych.

Policjanci przypominali wszystkim o obowiązkowym wyposażeniu roweru. Z przepisów wynika, że powinny to być:

  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • z tyłu – jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
  • z przodu jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej.

Funkcjonariusze radzili również jak korzystać z kasków ochronnych oraz elementów odblaskowych na odzieży, aby były one najbardziej widoczne po zmierzchu i w nocy.

Policjanci przypominają, aby przystąpić do egzaminu i uzyskać kartę rowerową, trzeba mieć ukończone 10 lat. Wszystkie dzieci pozytywnie zaliczyły egzamin. Teraz posiadają uprawnienia do jazdy rowerem i hulajnogą elektryczną.

Na zakończenie ogromną atrakcją dla dzieci był policyjny radiowóz. Funkcjonariusze rozmawiali również z dziećmi na temat bezpieczeństwa w trakcie wakacji.

podinsp. Edyta Bagrowska