Mianem przepukliny określa się przemieszczenie narządów poza jamę brzuszną. Dochodzi do tego na skutek uszkodzenia powłok brzusznych. Leczenie obejmuje standardowy zabieg. Jednak jeżeli dochodzi do przepukliny olbrzymiej leczenie jest już zdecydowanie trudniejsze.
Termin przepuklina olbrzymia odnosi się do dużych jej rozmiarów, a więc gdy ubytki w ścianie brzucha są spore. Do tego cechą charakterystyczną jest wielka objętość, która wynosi ponad 40% objętości jamy brzusznej. Przepuklina olbrzymia może być zlokalizowana nawet w bezpośrednim sąsiedztwie kości, ale może cechować się też nawrotowością. Mowa tutaj o sytuacji, gdy już była operowana i po jakimś czasie wraca. Leczenie w Szpital Dworska dobierane jest pod kątem stanu fizycznego pacjenta. Jest szczególnie trudne w przypadku osób mających stomię czy przetoki jelitowe, a także zmagających się z olbrzymią i chorobami współtowarzyszącymi.
Dlaczego konieczne jest leczenie przepukliny olbrzymiej?
Przepuklina olbrzymia powoduje szereg dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dochodzi wtedy do niewydolności przedniej ściany brzucha, co może manifestować się silnymi bólami, ale i zaburzeniami pracy narządów. Do tego trzeba też pamiętać, że powłoki brzuszne chronią narządy jamy brzusznej, gdy tej ochrony nie ma może dojść do ich uszkodzenia.
Czy zawsze można leczyć przepuklinę olbrzymią?
Choć medycyna ciągle się rozwija to jednak nie zawsze przeprowadzenie zabiegu operacyjnego jest możliwe. Tutaj decyduje lekarz, który ocenia potencjalne korzyści, ale i ryzyko jakie występuje. Trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to zabieg bardzo inwazyjny, który może prowadzić do wielu powikłań nawet tych o ciężkim przebiegu. Zatem nie tylko rany mogą długi się goić, ale może występować także niewydolność układu oddechowego czy też krążenia. W przypadku osób z dużą otyłością konieczne jest właściwe przygotowanie do zabiegu poprzez utratę określonej wagi, ale i unormowanie poziomu cukru.