Policja jeleniogórska ostrzega przed próbami oszustw i zaleca szczególną ostrożność przy inwestowaniu na rynkach kryptowalut czy zakupie akcji różnych firm za pośrednictwem fałszywych serwisów internetowych. Dzięki współpracy jeleniogórskich policjantów oraz pracowników banku jeleniogórzanka nie straciła blisko 50 tysięcy złotych przy próbie zakupu akcji dwóch państwowych firm.

24 sierpnia br. do Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze zgłosiła się jeleniogórzanka, która złożyła zawiadomienie o próbie oszustwa na jej szkodę, w wyniku którego mogła stracić blisko 50 tysięcy złotych.

Kobiecie na jednej z aplikacji wyskoczyła reklama, która miała dotyczyć sprzedaży akcji dwóch państwowych firm. Zainteresowała się tą ofertą i weszła w reklamę. Widniały tam tabelki, w których wpisała swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu.

Po dwóch-trzech dniach zadzwoniła do niej kobieta, która jej się przedstawiła i powiedziała, że jest z Białorusi. Poinformowała ją, jaka jest najmniejsza kwota, którą należy wpłacić, w celu zakupu akcji, a następnie zarekomendowała stronę, na której się zarejestrowała i wpłaciła 1000 zł. Jeleniogórzanka logując się na podaną przez oszustkę stronę widziała swoją wpłatę w postaci waluty amerykańskiej – była to kwota 300 dolarów. Kolejną osobą, która zadzwoniła do pokrzywdzonej był mężczyzna, który podał się za analityka z tej firmy i nakazał jej zainstalować program AnyDesk, a w trakcie kolejnej rozmowy powiedział jej, że aby zarządzać jej kontem i jej pieniędzmi musi mieć wszystkie jej dane. Jeleniogórzanka zeskanowała dowód osobisty i wysłała mu w celu weryfikacji. Mężczyzna przez telefon instruował pokrzywdzoną, jak poruszać się po stronie po wcześniejszym zalogowaniu się do programu AnyDesk. Pokazywał jej różne wykresy i nagle jej kwota urosła z 300 dolarów do 334 dolarów. Analityk od razu zaczął sugerować, iż kwota która posiada pokrzywdzona na swoim koncie jest za mała i żeby wpłaciła więcej. W tym celu wzięła ona kredyt w jednym z jeleniogórskich banków i 47 tysięcy zł w postaci 5 przelewów wpłaciła na konto bankowe, które podał jej rzekomy analityk.

Policjanci po przyjęciu zawiadomienia natychmiast skontaktowali się z pracownikami banku, z którego kobieta przelała środki na konto oszustów i dzięki ścisłej współpracy z nimi udało się zablokować środki wychodzące z jej konta.

Policja jeleniogórska apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożność, nie wchodzenie w linki, które zachęcają do inwestycji i w szybkim czasie osiągnięcie dużych zysków. Policja przestrzega przed instalowaniem programu AnyDesk, za pomocą którego oszuści przejmują kontrolę nad naszymi mobilnymi urządzeniami. Nie należy nikomu udostępniać danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej; nie należy udostępniać danych poufnych dotyczących kart płatniczych ani przesyłać skanów swojego dowodu osobistego.

Firmy te ogłaszają swoje usługi za pomocą reklam w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Związek Banków Polskich rekomenduje sprawdzenie listy alertów Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie publikowane są informacje o nieuczciwych podmiotach.

podinsp. Edyta Bagrowska