Jeleniogórska policjantka Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze 19 października br. uczestniczyła w zdalnym spotkaniu dotyczącym wszelkiego zagrożeń oraz oszustw popełnianych na szkodę seniorów. Udział wzięli w nim między innymi seniorzy z Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze oraz z organizacji z nimi współpracujących.

Spotkanie prowadził prezes KSON –Stanisław Szubert, a do udziału oprócz policji zaproszona została Kierownik Inspektoratu ZUS Jelenia Góra- p. Marzanna Damasiewicz.

Nadal liczne są przypadki, w których przestępcy podszywają się pod osoby różnych zawodów między innymi: funkcjonariuszy policji, funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji, pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, oficerów amerykańskich, wnuczka i wyłudzają olbrzymie kwoty od seniorów. Metoda działania oszustów jest podobna: w celu ochrony pieniędzy oszuści wskazywali pokrzywdzonym konta, na które należy przelać oszczędności, by te były bezpieczne. Ponadto oszuści wskazują w jaki sposób należy założyć konto w banku, wpłacić na nie pieniądze, a następnie przekazać im wszystkie kody dostępów do bankowości internetowej. Te instrukcje przekazywane są zawsze telefonicznie. Policjantka omówiła popularną metodę działania oszustów „spoofing”.

Mimo wielokrotnych apeli, zdarzają się przypadki przekazywania pieniędzy oszustom. Dlatego też ważne jest, aby osoby starsze znały metody działania przestępców: „na policjanta”, „na wnuczka” czy „spoofing”. Policjantka przypominała, że trzeba być czujnym i ostrożnym. Pomimo tego, że przypadki oszustw oraz metody, jakimi posługują się przestępcy często nagłaśniane są w mediach, to jednak oszuści w dalszym ciągu próbują w różny sposób wyłudzić pieniądze. Niezależnie od przyjętej roli i metody, przestępca zawsze dąży do przejęcia oszczędności życia seniora.

Pamiętajmy!

  • Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy wpłatę na konto, prosimy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności:
  • Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać ich na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tak zwanego „szybkiego przelewu”.
  • Nigdy nikomu nie przekazywać swoich danych: adresu, numeru PESEL czy danych dostępowych do kont bankowych.
  • Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku - odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Poradzić się rodziny, znajomych czy policjanta – numer 112.
  • Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, należy się ROZŁĄCZYĆ, a następnie zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
  • Pamiętajmy, że policjanci NIGDY nie żądają od nikogo pieniędzy.

O każdym podejrzanym telefonie pilnie informujmy POLICJĘ – numer alarmowy 112.

podinspektor Edyta Bagrowska