Łysienie to defekt, który spędza sen z powiek wielu osobom, wbrew pozorom nie tylko mężczyznom, ale też kobietom. W większości przypadków przyczyną jest łysienie androgenowe, czyli zależne od męskich hormonów płciowych, które występują u obu płci. Nowoczesny przeszczep włosów to zabieg, który może rozwiązać ten problem raz na zawsze. Na czym polega? Kto może z niego skorzystać? Wyjaśniamy.
Dla kogo przeszczep włosów?
Zanim pacjent zakwalifikuje się do zabiegu, musi odbyć konsultację ze specjalistą, który będzie w stanie określić jakie metody leczenia łysienia są możliwe do zastosowania w konkretnym przypadku oraz czy nie występują przeciwwskazania. Nie każda osoba może poddać się zabiegowi przeszczepu włosów. Przeciwwskazaniem jest m.in. łysienie plackowate, a także zaawansowana cukrzyca, choroby układu krążenia, aktywne stany zapalne skóry w obszarze zabiegowym, łuszczyca, zaburzenia krzepliwości, młodzieńcze łysienie, ogólnie zły stan zdrowia.
Wskazaniami do przeszczepu włosów nowoczesną metodą Smart Graft, dostępną warszawskiej Kliniki Miracki, są:
- łysienie androgenowe u mężczyzn i kobiet,
- utrata owłosienia w obszarze, na którym powstały blizny pooperacyjne,
- łysienie pourazowe, po napromieniowaniu lub po oparzeniach,
- łysienie, będące wynikiem wcześniej przebytych stanów zapalnych skóry,
- ubytki owłosienia w obszarze brwi, brody i wąsów,
- ubytki owłosienia w obszarze klatki piersiowej.
Przeszczep włosów metodą Smart Graft
Smart Graft to jeden z najnowocześniejszych zabiegów przeszczepu włosów. Wyróżnia się niezwykle łagodnym przebiegiem, niewielką inwazyjnością oraz spektakularnymi efektami. Przeżywalność implantów włosów przeszczepionych tą metodą wynosi aż 98%, czyli wielokrotnie więcej niż w przypadku starszych metod. Wysoka efektywność to zasługa częściowo zautomatyzowanej procedury, która odbywa się w zamkniętym, sterylnym systemie.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Chirurg najpierw pobiera tzw. grafty (zespoły mieszków włosowych) z obszaru dawczego, czyli najczęściej z tyłu głowy, gdzie zwykle znajduje się najwięcej włosów. Służy do tego specjalna głowica zakończona mikroskalpelem, działająca w ruchu obrotowym. Pobrane implanty włosów trafiają do zamkniętych pojemniczków, w których panują warunki sprzyjające ich przeżywalności: niska temperatura (6-8°C) oraz wysoka wilgotność regulowana roztworem soli fizjologicznej. Ostatnia faza zabiegu to transplantacja włosów. Chirurg posługuje się specjalnym penem, który umożliwia mu precyzyjne kształtowanie przyszłej linii włosów.
Cała procedura trwa od 4 do około 6 godzin. Skóra po zabiegu przeszczepienia włosów jest powierzchownie podrażniona, pozostają na niej drobne ranki – zarówno po pobraniu, jak i w miejscach implantacji. Jest również tkliwa i bolesna przez kilka do kilkunastu godzin. Objawy te szybko mijają, ponieważ zabieg nie wiąże się z zakładaniem szwów czy opatrunków. Czas, który musi minąć, aby zaobserwować wyraźne zagęszczenie włosów po przeszczepie, jest długi, ale zdecydowanie warto uzbroić się w cierpliwość.
Jaki efekt końcowy transplantacji włosów można uzyskać?
Włosy zakorzeniają się w nowym miejscu w ciągu kilka dni. Po tym czasie można zauważyć, że grafty zaczynają wypadać. Nie należy jednak niepokoić się tym zjawiskiem. Zakorzeniająca się cebulka, „wyrzuca” starą łodygę włosa, aby móc zacząć produkcję nowego włosa. Proces, w którym nowe włosy rozpoczynają wzrost, może trwać od dwóch do trzech miesięcy. Zagęszczenie włosów widoczne jest po upływie 3-4 miesięcy, a finalny efekt pojawia się po roku lub półtora. Rezultaty są bardzo satysfakcjonujące – linia przeszczepionych włosów jest praktycznie nie do odróżnienia od naturalnej.
W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.