Sporty zimowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Szacuje się, że w zeszłym roku z naszych krajowych stoków skorzystało aż 15% Polaków. Bardzo często wybierane były te na Dolnym Śląsku. Podpowiadamy, które ośrodki narciarskie wybrać w tym roku, by móc cieszyć się białym szaleństwem na nartach lub snowboardzie.
Gdzie na narty na Dolnym Śląsku?
Dolny Śląsk może poszczyć się sporą liczbą mniejszych i większych ośrodków narciarskich. Nasze zestawienie otwiera Zieleniec SKI Arena (Duszniki-Zdrój), będący największą instytucją tego typu w całej Polsce. Zlokalizowany jest pomiędzy malowniczymi szczytami gór Orlickich i Bystrzyckich, na wysokości 800-960 metrów. Korzystając ze stoku, można poczuć się jak w Alpach, dzięki alpejskiemu, specyficznemu mikroklimatowi, który zawdzięczany jest unikalnemu układowi ciśnieniowych mas powietrza. Okres narciarski trwa tu zazwyczaj od listopada do marca. Trasy obejmują stoki Masaykovej Chaty oraz Serlicha.
Kolejnym z godnych uwagi miejsc jest Ski Arena Szrenica (Szrenica i Mała Szrenica) w Szklarskiej Porębie. Znaleźć można tu aż 12 km tras o zróżnicowanej trudności. Doskonale sprawdzi się jako miejsce do nauki jazdy na nartach, jak i do szusowania przez doświadczonych narciarzy. Następnym z interesujących ośrodków narciarskich jest Czarna Góra. Trasy zjazdowe zlokalizowane są na stokach Czarnej Góry oraz Żmijowca. Dostosowane są do narciarzy ze zróżnicowanymi umiejętnościami. Wybierając się na Dolny Śląsk na narty, warto także sprawdzić Ski&Sun Świeradów-Zdrój. Jego perełką jest najnowocześniejsza w Polsce 8-osobowa kolejka gondolowa. Trasy rozciągają się na stoku Stogu Izerskiego. To wciąż dla Ciebie za mało? Gdzie na narty w Górach Izerskich odpowiada Mirsk.eu, w artykule opisano godne uwagi ośrodki: Stóg Izerski, Bedřichov, Ještěd i Tanvaldsky Špičák.
Jak przygotować się do debiutu na stoku na Dolnym Śląsku?
Warto wiedzieć, że narty oraz snowboard to bardzo trudne i angażujące wiele mięśni sporty, dlatego do pierwszego wyjazdu w góry należy dobrze się przygotować. Jednym z ważniejszych aspektów jest dbałość o kondycję. Zalecane jest, aby na 2 miesiące przed planowanym wyjazdem wdrożyć regularną aktywność fizyczną. Może być to: bieganie, siłownika, basen czy jazda na rowerze. W kwestii ubioru i sprzętu warto zakupić: nieprzemakalne spodnie, ciepłą kurtkę, rękawiczki oraz skarpetki. Dobrze jest także mieć kask i gogle. Sprzęt narciarski (buty, narty, kijki) lub snowboardowy (buty, deska) można z powodzeniem wypożyczyć na miejscu. Nie ma potrzeby kupowania go przed wyjazdem, gdy nie wiadomo, czy złapie się „bakcyla”. Ostatnią, ale nie najmniej ważną kwestią, która trzeba załatwić przed wyjazdem w góry, jest wykupienie ubezpieczenia narciarskiego, które gwarantuje wsparcie finansowe na wypadek uszczerbku na zdrowiu powstałego podczas szusowania.
Jakie inne atrakcje oferuje Dolny Śląsk?
Dolny Śląsk to niezwykle atrakcyjny region, dlatego warto wyjazd na narty połączyć ze zwiedzaniem klimatycznych miast i miasteczek. W Dusznikach-Zdroju oprócz ośrodka narciarskiego warto odwiedzić także: Muzeum Papiernictwa, Rynek i Stare Miasto z zabytkowymi kamieniczkami, uzdrowisko oraz Rezerwat Torfowisko. Będąc w Szklarskiej Porębie, obowiązkowo trzeba udać się na taras widokowy, zobaczyć Wodospad Szklarki i Kamieńczyka, a także Zamek Chojnik. Do głównych atrakcji Świeradowa-Zdroju zaliczyć można: wieżę Sky Walk, Dom i Park Zdrojowy, Czarci Młyn oraz Chaty Sudeckie, czyli stare domy przysłupowe. Na koniec jedno z najsłynniejszych miast Dolnego Śląska, czyli Karpacz. Oprócz ośrodka narciarskiego warto zwrócić tam uwagę na: świątynię Wang, zaporę na Łomnicy, Dziki Wodospad, Muzeum Sportu i Turystyki, Muzeum Zabawek, Galerię Szkła i Historyczny park miniatur. Najmłodszym do gustu przypaść może Park Bajek.