Jak wybrać odpowiednie pantofle męskie?

Mimo że słowo „pantofel” kojarzyć może się z wygodnym obuwiem noszonym raczej w domowych pieleszach, dziś pantofle męskie to dziś eleganckie, wyjściowe buty pasujące do wielu oficjalnych stylizacji. Warto jednak wspomnieć, że i skojarzenia z komfortowymi kapciami nie są dalekie prawdzie. Przez kilka wieków pantofle służyły właśnie do noszenia w domu. Charakteryzowały się bowiem miękką, często skórzaną podeszwą, która co prawda zapewniała swobodę poruszania się, ale nie chroniła stopy przed urazami możliwymi przy zetknięciu z twardym podłożem. Do noszenia na zewnątrz przeznaczone były raczej buty o podeszwach drewnianych, umożliwiających chodzenie po brukowanych bądź błotnistych drogach. Dziś jednak pantofle męskie stały się synonimem stylowych, klasycznych półbutów.

Klasyka w szafie każdego mężczyzny

Kompletując eleganckie zestawy, wyborowi butów warto poświęcić szczególną uwagę. O sukcesie i ogólnym odbiorze stylizacji często decydują bowiem szczegóły. Niedobrane do okazji obuwie – na przykład modele sportowe noszone na oficjalne wydarzenia – z pewnością zrujnują każdy outfit. To samo może dotyczyć butów niedopasowanych, w złym rozmiarze bądź też noszących ślady zużycia. Dlatego też pantofle męskie wykonane z dobrego rodzaju skóry powinny znaleźć się w szafie każdego mężczyzny. Warto przy tym wspomnieć, że siła tego typu modeli obuwia tkwi właśnie w ich ponadczasowości. Klasyczne projekty charakteryzują się tym, że pasują do każdej okazji i nie wychodzą nigdy z mody. Inaczej niż sezonowe trendy, które często starają się przykuć uwagę awangardowymi fasonami bądź nietypowymi kolorami, lecz po kilku miesiącach przestają już być pożądane i najczęściej lądują na dnie szafy – lub na śmietniku. Na drugim końcu szali stoją klasyczne pantofle męskie – chociażby popularne oxfordy – które już w pierwszej połowie XIX wieku były synonimem dobrego smaku i elegancji. Spokojnie można założyć też, że nie wyjdą z mody przez następne stulecia.

Ponadczasowe pantofle męskie

Wiadomo, że oxfordy noszone były już dwieście lat temu, nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, co kryje się za genezą ich powstania. Niektórzy twierdzą, że pierwszy tego typu model (wtedy jeszcze sięgający za kostkę) powstał w szkockim zamku Balmoral dla księcia Alberta, który marzył o wygodnych i nadających się do spaceru pantoflach, które jednak elegancko prezentowałyby się na dworze. Dlatego też model ten nazywany jest czasem po prostu obuwiem balmoral. Inna hipoteza mówi o studentach słynnego Uniwersytetu Oksfordzkiego, którzy znudzeni niewygodnymi, lecz powszechnymi wówczas butami na wysokim obcasie sami zdecydowali się wprowadzić niezbędne poprawki. Obcas skrócono, długość zredukowano do tej sięgającej kostki. Z czasem guziki zastąpiły sznurowadła, a oxfordy przyjęły kształt znanych dziś półbutów. Dziś klasyczne pantofle męskie tego typu to stylowe uzupełnienie każdej eleganckiej stylizacji. Do najczęściej spotykanych kolorów zalicza się oxfordy czarne lub brązowe, nie brak jednak modeli w odcieniach barwą przypominających drewno wiśniowe lub cedrowe. Panowie ceniący sobie niebanalne rozwiązania mogą również zwrócić uwagę na pantofle męskie, w których wykorzystano dwa różne typy skóry. Anilinowa skóra w tonacji brązu przełamana jest zamszową wstawką w kolorze navy, dzięki czemu buty zyskują oryginalny, lecz wciąż mocno osadzony w tradycji charakter. Warto zwrócić również uwagę na detale – wiele modeli wyróżnia się dziurkowanymi zdobieniami.

Obuwie na każdą okazję

Innym modelem tradycyjnych pantofli męskich są buty w stylu derby, historią sięgające aż czasów napoleońskich. Z powodu otwartego sznurowania uważane są za nieco mniej formalne niż oxfordy, jednak klasyczny krój i staranność wykonania sprawiają, że wciąż prezentują się niezwykle elegancko. Z kolei z powodu uniwersalnego zastosowania od lat cieszą się wśród panów dużą popularnością. Co więcej, mniej oficjalna stylistyka pozwala na większą dowolność w zakresie doboru barw. Dlatego też spotkać można derby w odcieniach navy, burgundowym, lub tonacjach wpadających w zieleń czy czerwień. Klasycznym wariantem eleganckich butów są również monki, które nazwę swą zaczerpnęły od średniowiecznych mnichów, którzy by chronić stopy podczas pracy zaczęli nosić zakryte sandały zapinane na sprzączkę. Dziś tego typu pantofle męskie należą do wyznaczników stylu. Szczególnie popularne w europejskich krajach takich jak Włochy, Francja czy Wielka Brytania, łączą w sobie wysmakowany fason z nutą niezobowiązującej elegancji.