Jeleniogórscy policjanci apelują do kierujących, jak i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. W przypadku zdarzenia drogowego pieszy nie ma szans w starciu z pojazdem. Aby nie dochodziło do wypadków i kolizji z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, prócz znajomości podstawowych przepisów prawa, niezbędne jest wzajemna dbałość o własne bezpieczeństwo. Wyrozumiałość i szacunek na drodze, również nie zaszkodzą.
Przypominamy, że piesi uczestnicząc w zdarzeniu drogowym pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Nie mogą liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa czy strefy kontrolowanego zgniotu. Piesi są całkowicie „odsłonięci” i w konsekwencji narażeni na poważne obrażenia ciała. W przypadku zderzenia z samochodem, który porusza się z prędkością 50 km/h, pieszy ma już tylko 50% szans na przeżycie, a przy prędkości około 80 km/h prawdopodobieństwo przeżycia pieszego spada praktycznie do zera. Strach, panika, zniszczenie, ból, niestety w skrajnych przypadkach śmierć. Takie są skutki kolizji i wypadków z udziałem osób pieszych. Bardzo często, aby uniknąć tragedii na drodze, prócz znajomości obowiązujących przepisów wystarczy odrobina wyobraźni i wzajemnego zrozumienia. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że pieszy w zderzeniu z masą pojazdu nie ma żadnych szans. Nie rzadko, również kierowcy ryzykują własnym życiem, gwałtownie usiłując uniknąć zderzenia.
Kierowco, pieszy – dbajcie wzajemnie o własne bezpieczeństwo!
Kierowcy noga z gazu! Zbliżając się do przejścia dla pieszych kierujący ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności. Kierowco zwolnij gdy tylko zobaczysz znak informujący o pasach. Każde 10 kilometrów więcej na liczniku, o kilka sekund zmniejsza czas reakcji na drodze.
W świetlne nowych przepisów kierujący zbliżając się do pasów ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, jak i wchodzącemu na nie.
Kierujący powinien również zadbać o stan techniczny swojego samochodu. Sprawne hamulce i oświetlenie to podstawa.
Pieszy na przejściu dla pieszych, a także zbliżając się do niego ma pierwszeństwo. Pamiętać musi jednak o zasadzie ograniczonego zaufania. Pierwszeństwo, nie zwalnia z obowiązku rozejrzenia się i kontrolowania sytuacji na drodze. Podczas przechodzenia przez pasy, w świetlne nowych przepisów nie wolno pieszemu korzystać z telefonu komórkowego. Powód? Ma obserwować, co dzieje się wokół niego.
Pieszy musi także wiedzieć o tym, że na przykład, w bardzo słoneczny dzień, promienie słońca mogą oślepić kierującego, który po prostu nie zauważy pieszego. Inna sytuacja, gdy pada deszcz i jest ciemno, kierowcy również bardzo ciężko jest zauważyć pieszego. Tym bardziej, kiedy ubrany jest na ciemno i raczej nie korzysta na co dzień z odblasków.
Pamiętajmy, że nawet najmniejszy element odblaskowy zwiększa bezpieczeństwo pieszego na drodze i daje kierowcy cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, bardzo często ratującej życie czy zdrowie.
podinsp. Edyta Bagrowska