Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest popularnym sposobem komunikowania się z policjantami. Dzięki niej możemy mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w naszej okolicy, informując o miejscach, gdzie łamane jest prawo. Zachęcamy do korzystanie z niej i przypominamy o możliwości łatwego kontaktu ze swoim dzielnicowym, bądź wyszukania najbliżej jednostki Policji za pomocą aplikacji Moja Komenda.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje w całej Polsce od 2016 roku. Narzędzie sprawdza się jako praktyczny komunikator pomiędzy społeczeństwem a policjantami. Pamiętajmy, że jednym z celów Policji jest poznanie oczekiwań społeczeństwa w zakresie dostrzeganych zagrożeń bezpieczeństwa, jak i oczekiwanych sposobów ich eliminowania. Ponadto, KMZB wykorzystuje informacje uzyskane na podstawie własnych ustaleń, czyli m.in. poprzez wykorzystanie statystyk policyjnych, informacji uzyskanych od podmiotów poza policyjnych oraz na podstawie wyników badań opinii publicznej.

Główne cele Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:

    poprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego poprzez włączenie obywateli w wybrane działania Policji,
    dostosowanie struktur organizacyjnych oraz działań Policji do zagrożeń wskazywanych przez społeczeństwo,
    platforma wymiany informacji o zagrożeniach.

Nie możemy zapominać o tym, że bardzo często to od nas zależy, czy i jak szybko, zostanie wyeliminowane zagrożenie. Pamiętajmy, że nanoszone zagrożenia są anonimowe, a naniesienie zagrożenia jest proste i intuicyjne. Dlatego zachęcamy do korzystania z KMZB przy pomocy smartfona, tabletu lub komputera. W tym roku opolscy policjanci otrzymali za pośrednictwem tej aplikacji ponad 3 600 zgłoszeń. Blisko 40 procent dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości. Kolejne zgłoszenia to między innymi nieprawidłowe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych czy też dzikie wysypiska śmieci.

Jeśli widzisz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego zareaguj i zgłoś to na mapie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zapamiętaj, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z numeru alarmowego 112.

Drugim z narzędzi, które ułatwia kontakt z policjantami jest aplikacja Moja Komenda. Dzięki niej w łatwy i szybki sposób można się skontaktować ze swoim dzielnicowym. Aby to zrobić, wystarczy wpisać np. własne miejsce zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego.

Moja Komenda zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend, komisariatów, rewirów dzielnicowych i posterunków w Polsce. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, aby wskazała trasę do najbliższej jednostki Policji. Równie sprawnie połączy nas z dyżurnym wybranej komendy.

(KWP w Opolu)
Więcej tekstów na temat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:

    KWP w Krakowie

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa spełnia swoją rolę w Małopolsce

    KWP w Białymstoku

Nielegalne wysypisko śmieci zlikwidowane dzięki KMZB

Nie bądź obojętny! Reaguj kiedy widzisz, że ktoś może ulec wychłodzeniu. Jeden telefon czy zgłoszenie na KMZB może uratować życie

Jechali za szybko - stracili prawa jazdy
 

    KWP w Łodzi

KMZB to narzędzie, które przyczynia się do eliminowania i zapobiegania zagrożeń

Dzięki KMZB zostały usunięte nielegalne wysypiska śmieci w Koluszkach

Dzielnicowi pomogli bezdomnym
 

    KWP w Gorzowie Wlkp.

Zgłoszenie przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa – właściciel wałęsającego się psa ustalony i ukarany

Dzięki zgłoszonemu zagrożeniu zabezpieczono nielegalną broń

Mieszkańcy zgłaszają, policjanci reagują, drogowi piraci tracą prawa jazdy

Stracił prawo jazdy w miejscu zaznaczonym na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

    KWP w Rzeszowie

Stracili prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości

Krajowa Mapa Bezpieczeństwa skuteczna w walce z zagrożeniami na drodze

Kierująca seatem za prędkość straciła prawo jazdy
 

    KWP zs. w Radomiu

Dzielnicowy ustalił, kto zniszczył las robiąc tam wysypisko śmieci. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa skutecznie działa

Policjanci zlikwidowali dziuplę z kradzionymi samochodami - pomogła w tym Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Policja przejęła sterydy pod Warką dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa