Wczoraj w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” policjanci i strażacy z Jeleniej Góry kontrolowali zbiorniki wodne oraz doskonalili swoje umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego. Funkcjonariusze współpracują w tym zakresie z innymi służbami, obejmując doraźną kontrolą obszar wodny, jak również tereny przywodne. Osobom przebywającym w rejonach zbiorników przypominali podstawowe zasady jakich należy przestrzegać, aby wypoczynek nad wodą był nie tylko przyjemny, ale również bezpieczny.

Wczoraj funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej doskonalili swoje umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego. W trakcie prowadzonych ćwiczeń omówiono zagadnienia związane z ratowaniem i podejmowaniem osób znajdujących się w wodzie oraz udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej osobom podtopionym. Po zakończonych ćwiczeniach funkcjonariusze sprawdzali czy w miejscach, gdzie jest to zabronione, nikt nie wchodzi do wody.
Pamiętajmy, że najlepiej wybierać strzeżone kąpieliska. Bez względu na umiejętności pływackie nie przeceniajmy swych możliwości i przede wszystkim nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu. Jeżeli nad wodę wybieramy się z dziećmi, to ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oczu. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i swych najbliższych. Bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!
Przypominamy:
• kąpiemy się tylko w miejscu do tego wyznaczonym,
• tzw. dzikie kąpieliska to ogromne niebezpieczeństwo, gdyż są one bardzo głębokie, mają nierówne dno, a przede wszystkim nie ma na nich ratowników,
• nie skacz do wody, gdy nie wiesz jak wygląda dno w danym miejscu i nie wypływaj poza wskazany do kąpieli obszar,
• jeżeli widzisz na maszcie czerwoną flagę, oznacza to, że ratownik stwierdził, że kąpiel z jakiegoś powodu może zagrażać życiu i zdrowiu,
• zabierasz dzieci nad wodę? Nie spuszczaj ich z oka – chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie,
• alkohol nie jest dobrym kompanem do uprawiania sportów wodnych. Korzystając z łódki czy kajaka, załóż kapok dopasowany do wzrostu i masy ciała.
młodszy aspirant Beata Sosulska-Baran