Kiedy kochasz to, co robisz każdego dnia i czujesz poczucie spełnienia w swojej pracy, nie wydaje się, aby mogło to prowadzić do wypalenia. Jednak dla wielu osób właśnie w tym tkwi niebezpieczeństwo. W dzisiejszym szybkim i stresującym świecie, stres w miejscu pracy jest nieunikniony. Przy tak dużej konkurencji i presji na wyniki (nie wspominając o ciągłym dostępie do poczty elektronicznej i innych technologii), utrzymanie koncentracji i spełnienie wszystkich oczekiwań może być wyzwaniem. A jeśli Twoja praca nakłada na Twoje barki dużą odpowiedzialność, może to sprawić, że będziesz podatny na niebezpieczeństwo wypalenia zawodowego...
Czym jest wypalenie zawodowe?
Wypalenie zawodowe to sytuacja, w której czujesz się całkowicie zmęczony i wyczerpany w swojej pracy. Możesz mieć wrażenie, że straciłeś pasję do swojej pracy i zacząłeś odczuwać strach oraz niechęć chodzenia do pracy, mimo że kiedyś ją uwielbiałeś. Do wypalenia może dojść, gdy mamy kombinację zbyt wielu obowiązków, zbyt małej nagrody za swoje wysiłki i zbyt małego wsparcia ze strony organizacji i współpracowników, co może prowadzić do uczucia zmęczenia, stresu i przytłoczenia.
Kiedy doświadczasz wypalenia zawodowego, możesz mieć wrażenie, że jesteś ciągnięty we wszystkich kierunkach i nie jesteś w stanie ustalić priorytetów swoich zadań, dobrze zarządzać swoim czasem lub powiedzieć "nie", kiedy jest to konieczne. Możesz odczuwać niski poziom energii, niezdolność do koncentracji, drażliwość i frustrację.
5 oznak, że doświadczasz wypalenia zawodowego
Syndromy wypalenia zawodowego to szereg stanów, które pojawiają się w wyniku ciągłego i nadmiernego stresu. Do najczęstszych syndromów wypalenia zawodowego należą: zespół chronicznego zmęczenia, zespół stresu pourazowego, depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia odżywiania, napady paniki.
- Masz poczucie bycia przytłoczonym i wyczerpanym przez swoją pracę. Coraz trudniej jest ci załatwić sprawy i możesz mieć wrażenie, że nie jesteś tak skuteczny i wydajny jak kiedyś.
- Odczuwasz utratę motywacji i entuzjazmu, nie czujesz, że jesteś w stanie cieszyć się swoją pracą lub znajdować w niej radość.
- Czujesz się niezadowolony w pracy i masz wrażenie, że Twoja praca jest niespełniona. Być może czujesz, że praca, którą wykonujesz, nie ma wartości, nie wywierasz wpływu na organizację lub ludzi wokół ciebie.
- Czujesz się odłączony od swoich współpracowników i masz wrażenie, że nie masz żadnego wsparcia. Nawet jeśli tego nie chcesz, spędzasz coraz mniej czasu na spotkaniach towarzyskich ze współpracownikami i masz wrażenie, że od czasu rozpoczęcia pracy stałeś się bardziej odizolowany.
- Czujesz się przytłoczony swoimi obowiązkami. Możesz mieć wrażenie, że masz za dużo do zrobienia i za mało czasu na to. Możesz mieć wrażenie, że jest zbyt wiele oczekiwań wobec Ciebie i masz zbyt wiele rzeczy na głowie.
Rzeczy, które powinieneś zrobić, aby zapobiec wypaleniu zawodowemu
Ważne jest, aby zapobiegać wypaleniu zawodowemu, aby pozostać produktywnym pracownikiem, jednocześnie mając poczucie swojego bezpieczeństwa i zadowolenia z wykonywanej pracy . Przygotowaliśmy listę rzeczy, które powinieneś zrobić, aby zapobiec wypaleniu.
- Podejmij decyzję o tym, co jest dla Ciebie ważne. Jakie są Twoje cele zawodowe i wartości? Kiedy masz jasność co do nich, możesz podejmować lepsze decyzje o tym, które zadania i obowiązki są warte Twojego czasu, a które nie.
- Znajdź czas na odstresowanie się. Upewnij się, że poświęcasz czas na relaks i odprężenie, nawet jeśli jest to tylko kilka minut dziennie.
- Uzyskaj wsparcie od innych. Niezależnie od tego, czy jest to rozmowa z przyjacielem, czy z profesjonalistą https://psychologbeatazielinska.pl, znajdź kogoś, z kim możesz porozmawiać i kto pomoże Ci przetworzyć Twoje myśli i uczucia. Korzystne może być również dołączenie do grupy wsparcia, gdzie można porozmawiać z innymi osobami, które doświadczają podobnych wyzwań.
- Zadbaj o siebie fizycznie. Wysypiaj się, stosuj zdrową dietę i regularnie ćwicz, aby utrzymać ciało w zdrowiu i obniżyć poziom stresu. To też da przestrzeń do zaopiekowania się swoim duchem i ciałem.
- Zadbaj o siebie psychicznie. Praktykuj dobrą opiekę nad sobą i współczucie dla siebie. Potwierdzaj swoje mocne strony i umiejętności oraz skup się na tym, za co jesteś wdzięczna.