JCIiER Jelenia Góra: Panteon Karkonoszy. Dawny cm...

2 min czytania

Hora fugit / Czas ucieka,
Mors venit / śmierć przybywa,
Umbra transit / ciemność przemija,
Lux Manet / światłość zostaje

Po co pisać przewodnik po cmentarzu?

Panteon Karkonoszy to zbiór tekstów poświęconych dawnemu cmentarzowi ewangelickiemu w Szklarskiej Porębie oraz ludziom, którzy tam spoczywają.

Dwa pierwsze artykuły wprowadzają nas w temat ewangelików w Sudetach oraz dziejów samego cmentarza. Kolejnych sześć, przybliża nam wybitne osoby związane z dawną Schreiberhau: Carl Hauptmann, Martha Hauptmann, Wilhelm Bölsche, Hanns Fechner, Georg Wichmann i Emil Oberländer. W zbiorze znajdziemy także dwa teksty artystyczne”. Jeden poświęcony korespondencji Marthy Hauptmann (pierwszej żony Carla) z Anną Teichmüller (kompozytorką, przyjaciółką Carla i Marthy); drugi, zamykający zbiór, przybliża nam motywacje osiedlania się artystycznej śmietanki w Szklarskiej Porębie.

Prezentowane historie i ich forma jest jak piszący je autorzy indywidualna i różnorodna, jednak bez wrażenia chaosu czy przypadkowości. Każdy z autorów podjął temat, który jest mu najbliższy dzięki czemu teksty są lekkie i bogate w treść.

Osobiście najbardziej urzekł mnie szkic, stanowiący próbę rekonstrukcji jednego dnia z życia Carla Hauptmanna. Jest coś fascynującego i bliskiego móc spędzić dzień z Carlem”, wejść w jego rytm, wyobrazić sobie jak upływały jego kolejne godziny, jak planował swój czas, jakie miał rytuały, z kim spędzał poranek, a z kim wieczór.

Panteon Karkonoszy” to znakomita publikacja ku pamięci ludzi, którzy wciąż żyją” i wywierają wpływ na kolejne pokolenia. Lux Manet? Oczywiście. {JL}

JCIiER Książnica Karkonoska,

biblioteka.jelenia-gora.pl/53729/panteon-karkonoszy-dawny-cmentarz-ewangelicki-w-szklarskiej-porebie-wczoraj-dzis-jutro/

Autor: krystian