26 lipca 2023 roku jeleniogórscy policjanci pełniący służbę na drogach na terenie naszego regionu prowadzili działania pn. „Bezpieczne przejścia dla pieszych". Głównym celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, zwłaszcza tych znajdujących się w obrębie przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych. Właśnie ci użytkownicy dróg pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony technicznej, a pojazd stanowi dla nich zagrożenie.

Policjanci jeleniogórskiej drogówki zwracali szczególną uwagę na zachowania niechronionych uczestników ruchu drogowego, a także na zachowania kierowców wobec tej grupy osób. Specjalnym nadzorem objęli przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe, gdzie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są uprzywilejowani, ale wszelkie ignorowanie obowiązujących przepisów przez nich bądź kierowców w tych miejscach często kończy się tragicznie.
Efektem prowadzonych działań było zatrzymanie przez policjantów 45 kierujących, którzy popełnili wykroczenia, takie jak, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wyprzedzanie pojazdu na przejściu i najwięcej, bo 17 wykroczeń dotyczyło przekraczania prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Ponadto zatrzymali 4 pieszych, którzy nie stosowali się do obowiązujących przepisów, zatrzymali 1 prawo jazdy oraz 4 dowody rejestracyjne.
Pamiętajmy, że to my sami mamy największy wpływ na własne bezpieczeństwo. Stosując się do przepisów i będąc widocznym na drodze, możemy zmniejszyć ryzyko uczestniczenia w zdarzeniu drogowym, a co za tym idzie odniesienia obrażeń czy utraty życia.
Mundurowi często spotykają się z sytuacjami, kiedy piesi czy rowerzyści nie posiadają żadnych elementów odblaskowych.  Wystarczy założyć nawet niewielki odblask tak, aby był widoczny dla innych użytkowników dróg i w ten sposób znacząco poprawić swoje bezpieczeństwo.
Stosowanie elementów odblaskowych nie wyczerpuje zachowań, dzięki którym niechronieni uczestnicy ruchu drogowego mogą stać się bardziej bezpieczni. Policjanci przypominają pieszym, że przez jezdnię należy przechodzić wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, stosować się do sygnalizacji świetlnej, a jeżeli jej nie ma, to uważnie rozejrzeć się, czy możemy bezpiecznie wejść na drogę. Rozwaga może uratować nam życie, natomiast pośpiech doprowadzić do tragedii.
Funkcjonariusze podczas akcji reagowali na wszelkie przejawy lekceważenia obowiązujących przepisów i agresywne zachowania na drodze.
podinspektor Edyta Bagrowka