Policjantka z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze oraz dzielnicowy z Komisariatu II Policji spotkali się z dziećmi w Miejskim Integracyjnym Przedszkolu nr 14 w Jeleniej Górze na Biegu terenowym przedszkolaków. Biegi Przełajowe Przedszkolaka stały się imprezą cykliczną powtarzaną co roku a bierze w nich udział ponad 160 przedszkolaków z jeleniogórskich przedszkoli.

14 września br. funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze uczestniczyli w  Biegu terenowym przedszkolaków.
Do zabawy włączyły się wszystkie przedszkola państwowe z terenu miasta, a patronat nad tym przedsięwzięciem objął Prezydenta Miasta Jeleniej Góry – Jerzy Łużniak.
Zasady biegów były przedstawione wszystkim uczestnikom.
Każda drużyna miała za zadanie przejść, zgodnie z otrzymaną mapą, określoną trasę w lesie, na której rozmieszczone były stanowiska. Dzieci musiały wykazać się podstawową wiedzą na temat bezpieczeństwa. Na stanowiskach jak co roku czekali przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Karkonoskiego Klubu Owczarka Niemieckiego.
Nad bezpieczeństwem dzieci czuwała klasa mundurowa z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach  oraz uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczych i Bursy Szkolnej w Jeleniej Górze.
Dzieci udowodniły, że potrafią sprawnie poruszać się z wykorzystaniem mapy.
Po przejściu trasy na dzieci czekały puchary oraz medale dla każdego dziecka oraz słodki poczęstunek.
Dyrektor oraz pracownicy Miejskiego Integracyjnego Przedszkola nr 14 bardzo dziękują za okazane wsparcie wszystkim osobom, które pomogły w organizacji tego przedsięwzięcia.
Ponadto w trakcie spotkania mundurowi poruszali następujące tematy:
•    zagrożenia i sposoby ich unikania
•    w drodze do np. przedszkola i do domu  (bezpieczny pasażer, pieszy, rowerzysta)
•    oznaczenia drogowe i sygnalizacja świetlna (przechodzenie w miejscach dozwolonych, z sygnalizacja świetlną i bez sygnalizacji, poruszanie się poboczem, informacja i zachowanie się gdy kieruje ruchem policjant, wyposażenie w elementy odblaskowe
•    podróżowanie autem (w samochodzie zapinanie pasów/fotelik, w autobusie – wsiadanie i wysiadanie od strony chodnika lub pobocza.
•    zachowanie podczas zabawy na podwórku, w kontakcie z osobą obcą – psem- dzikimi zwierzętami, podczas prac polowych,
•    powiadamianie służb ratunkowych i przypomnienie numerów alarmowych: 112,  998, 999.

aspirant Beata Sosulska-Baran