Zagrożenie powodowane przez nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego jest ogromnym wyzwaniem dla Policji i innych podmiotów działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Również osoby siadające za kierownicę pod wpływem narkotyków stanowią realne zagrożenie dla siebie oraz życia i zdrowia innych użytkowników dróg.

Mając powyższe na uwadze policjanci garnizonu jeleniogórskiego 18 grudnia 2023 roku w regionie prowadzili działania pod kątem eliminowania z ruchu kierujących pojazdami po użyciu narkotyków bądź pod wpływem alkoholu.

W trakcie kontroli  funkcjonariusze sprawdzali  stan techniczny pojazdów, czy kierowcy przestrzegają przepisów dotyczących obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy oraz czy przewożą dzieci w fotelikach, a także dyscyplinowali tych kierujących, którzy podczas jazdy rozmawiali przez telefon komórkowy.

Funkcjonariusze w trakcie działań przebadali ponad 760 osób, zatrzymali 2 nietrzeźwych kierujących, 3 po użyciu alkoholu, 1 nietrzeźwego kierującego hulajnogą oraz zatrzymali 5 praw jazdy.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze na ul. Podgórzyńskiej zatrzymali do kontroli drogowej 36-letniego kierującego Skodą, który miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie.

Dzielnicowi ze Szklarskiej Poręby zatrzymali do kontroli drogowej 51-letniego mieszkańca powiatu lwóweckiego, który miał 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Tego samego dnia policjanci jeleniogórskiej drogówki zatrzymali 39-letniego mężczyznę, który kierował hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało 2 promile. Mężczyzna za to wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem. Za ten czyn grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2. Kierowcom, którzy naruszyli zakazy sądowe grozić może kara pozbawienia wolności nawet do lat 5.

Pamiętajmy, że wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka stwarzamy poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Od nas samych, naszej odpowiedzialności zależy bezpieczeństwo nasze, ale również innych.
podinspektor Edyta Bagrowska