Mieszkaniec Jeleniej Góry stracił ponad 52 tysiące złotych na fałszywej inwestycji w sieci

W Jeleniej Górze padł kolejny mieszkaniec ofiarą internetowego oszustwa inwestycyjnego. Stracił ponad 52 tysiące złotych, przekonany o szybkim zysku dzięki atrakcyjnej ofercie na portalu społecznościowym. Jak nie dać się złapać w pułapkę fałszywych doradców? Sprawdź, co radzą miejscowi policjanci!
- Jelenia Góra i nowe zagrożenia na rynku inwestycji online
- Jak mieszkańcy Jeleniej Góry mogą uniknąć podobnych pułapek?
Jelenia Góra i nowe zagrożenia na rynku inwestycji online
30 czerwca 2025 roku do Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze zgłosił się mężczyzna, który padł ofiarą sprytnego oszustwa internetowego. Wszystko zaczęło się od reklamy na popularnym portalu społecznościowym, gdzie pojawiła się oferta inwestycji w metale szlachetne – złoto i srebro. Zainteresowany mężczyzna kliknął w link, który przeniósł go na stronę wyglądającą bardzo profesjonalnie.
Wkrótce skontaktował się z nim rzekomy doradca inwestycyjny, który obiecywał szybkie i wysokie zyski pod warunkiem regularnych wpłat oraz założenia konta inwestycyjnego. Mieszkaniec Jeleniej Góry zaufał tym zapewnieniom i wykonał kilka przelewów przez system BLIK na wskazane rachunki bankowe.
Na fałszywej platformie obserwował rosnące wartości swoich „inwestycji”, co utwierdzało go w przekonaniu o słuszności decyzji. Niestety, gdy chciał wypłacić pieniądze, okazało się to niemożliwe. Dopiero wtedy zorientował się, że padł ofiarą oszustwa i natychmiast powiadomił policję.
Jak mieszkańcy Jeleniej Góry mogą uniknąć podobnych pułapek?
Policja z Jeleniej Góry apeluje o rozwagę przy podejmowaniu decyzji finansowych w sieci, zwłaszcza gdy oferta brzmi zbyt dobrze, by była prawdziwa. Oszuści coraz częściej korzystają z atrakcyjnych wizualnie stron internetowych i podszywają się pod ekspertów lub znane firmy, by zdobyć zaufanie potencjalnych ofiar.
„Nie podejmuj decyzji finansowych pod wpływem presji lub emocji. Zweryfikuj wiarygodność firmy i osoby, z którą rozmawiasz. Zawsze sprawdzaj, czy instytucja finansowa znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Nie instaluj żadnego oprogramowania ani nie udostępniaj nikomu zdalnego dostępu do swojego urządzenia. W razie wątpliwości – skontaktuj się z policją.” – podinspektor Edyta Bagrowska
Mieszkańcy Jeleniej Góry są zachęcani do dzielenia się tymi ostrzeżeniami ze swoimi bliskimi, zwłaszcza osobami starszymi, które często stają się celem takich przestępstw. Rozsądne korzystanie z Internetu i czujność mogą uchronić przed poważnymi stratami finansowymi.
Wg inf z: KMP w Jeleniej Górze
Autor: krystian