Policjanci z Karpacza weszli do płonącego budynku - uratowali ośmiu

Po przyjeździe na miejsce funkcjonariusze zastali intensywne zadymienie i płomienie wydobywające się z drugiego piętra i poddasza. Mimo ograniczonej widoczności i wysokiej temperatury policjanci z Komisariatu Policji w Karpaczu weszli do środka i ewakuowali wszystkich mieszkańców.
22 listopada około godziny 14.40 dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze otrzymał zgłoszenie o pożarze trzypiętrowego, 12-pokojowego budynku, w którym przebywało osiem osób. Na miejsce natychmiast skierowano patrol z Komisariatu Policji w Karpaczu.
Przed budynkiem funkcjonariusze zastali trzy osoby, które samodzielnie opuściły obiekt. Z ich relacji wynikało, że w środku pozostało pięć osób. Wewnątrz policjanci natrafili na intensywne zadymienie oraz płomienie wydobywające się z drugiego piętra i poddasza.
Funkcjonariusze Zespołu Prewencji z Karpacza, mimo ograniczonej widoczności i bardzo wysokiej temperatury, weszli do zadymionych pomieszczeń. W pierwszym podejściu odnaleźli cztery osoby w stanie upojenia alkoholowego, niezdolne do samodzielnej ewakuacji, i wyprowadzili je na zewnątrz. Po powrocie do środka policjanci wynieśli ostatniego, śpiącego mężczyznę. Łącznie ewakuowano osiem osób; żadna z nich nie wymagała pomocy medycznej.
W trakcie akcji dwóch funkcjonariuszy doznało podtrucia tlenkiem węgla. Jeden z nich został przewieziony zespołem ratownictwa medycznego do szpitala w Kowarach i hospitalizowany.
Na miejscu policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 37 i 35 lat, podejrzewanych o sprowadzenie pożaru zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w znacznych rozmiarach. Dalsze czynności są prowadzone pod kątem art. 163 § 1 Kodeksu karnego. Obaj zatrzymani zostali osadzeni w policyjnej izbie zatrzymań w Jeleniej Górze.
Pozostali mieszkańcy zostali zabezpieczeni i zakwaterowani przez Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Karpaczu w innych obiektach noclegowych. Dzięki interwencji policjantów udało się uratować osiem osób, które z uwagi na stan nietrzeźwości oraz intensywne zadymienie nie byłyby w stanie opuścić budynku o własnych siłach.
na podstawie: KMP w Jeleniej Górze.
Autor: krystian

