Karkonosze sprzed wieków wracają na stół - nowa antologia kusi tropami

W Książnicy Karkonoskiej znów będzie można zajrzeć do dawnych listów, relacji i dokumentów, które układają się w opowieść o Karkonoszach i Górach Izerskich. 📚 25 czerwca 2026 r. premiera trzeciej części antologii „Podróżnicy w Górach Olbrzymich” odbędzie się w sali konferencyjnej przy ul. Bankowej 27, na III piętrze.
- „Podróżnicy w Górach Olbrzymich” znów otwierają stare szlaki
- W środku są rzeczy, które naprawdę potrafią zaskoczyć
- Spotkanie poprowadzi Daniel Antosik i właśnie to nadaje wieczorowi tempo
„Podróżnicy w Górach Olbrzymich” znów otwierają stare szlaki
Książnica Karkonoska i Wydawnictwo Wielka Izera przygotowały tom, który nie idzie w stronę skrótu ani łatwej popularnej opowieści. Tu liczą się źródła - relacje, listy, artykuły i dokumenty - czyli materiał, z którego można odczytywać region kawałek po kawałku. 🗺️
To już trzecia odsłona antologii. Po częściach z 2020 i 2022 roku teraz czas na kolejną porcję tekstów związanych z szeroko rozumianymi Górami Olbrzymimi, czyli Karkonoszami, Górami Izerskimi i ich okolicami.
W środku są rzeczy, które naprawdę potrafią zaskoczyć
Nowy tom wygląda jak spokojna biblioteczna książka, ale jego zawartość ma w sobie sporo detektywistycznej frajdy. Czytelnik znajdzie tu między innymi pierwsze polskie pełne tłumaczenie „Wrocławskiego Spisku Walońskiego” Antoniusa Wale z połowy XV wieku, przygotowane przez Gabriela Jaczewskiego, a także listy Erdmanna Friedricha Bucquoia z lat 1783-1785, opisujące wędrówki po Górach i Pogórzu Izerskim - w tym po Grzbiecie Kamienickim.
Do tego dochodzą XVII- i XVIII-wieczne relacje z wypraw w wysokie góry, fragmenty dzieł Georga Antona Volkmanna i Johanna Tobiasa Volkmara, poemat Theodora Körnera „Edward i Weronika, czyli Podróż w Góry Olbrzymie” z 1809 roku oraz opis częściowo przełajowej wycieczki gimnastyków ze Świeradowa do Orla. Jest też tekst Theodora Donata o „jaskiniowcu w Karkonoszach” z 1885 roku, a także trzy relacje z początku XX wieku napisane przez kobiety - co w tamtych czasach było rzadkością.
Na deser redaktorzy dorzucili wybór ogłoszeń drobnych z jeleniogórskiego tygodnika „Der Bote aus dem Riesen-Gebirge” z lat 1812-1845. W indeksie nazw miejscowych Jelenia Góra pojawia się ponad 40 razy, więc miejscowi miłośnicy historii też znajdą tu swoje tropy. ✍️
Spotkanie poprowadzi Daniel Antosik i właśnie to nadaje wieczorowi tempo
Premiera ma mieć także swój sceniczny rytm. Rozmowę poprowadzi Daniel Antosik z „Nowin Jeleniogórskich”, a całość została przygotowana przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. To propozycja dla tych, którzy lubią, gdy książka nie kończy się na półce, tylko otwiera kolejne warstwy pamięci o regionie.
Dla mieszkańców Jeleniej Góry to dobra okazja, żeby podejść bliżej lokalnej historii bez szkolnego tonu i bez muzealnego kurzu. 25 czerwca 2026 r., sala konferencyjna, ul. Bankowa 27, III piętro - właśnie tam „Podróżnicy w Górach Olbrzymich” dostaną swoją premierę.
na podstawie: Biblioteka Jelenia Góra.
Ostatnie Artykuły

Chwila nad wodą mogła skończyć się tragedią - policjant z Karpacza zareagował od razu

BMW w rowie, 19-latek z dwumiesięcznym prawem jazdy zapłacił słono

Jeleniogórska policja uruchomiła punkt, który przed wyjazdem sprawdza autokar

Lipcowy kalendarz imprez już jest. Karpacz odsłania wakacyjny plan

Dacia wypadła z trasy na Zakręcie Śmierci - dwie osoby trafiły do szpitala

Prawie 50 kontroli i pijany motorowerzysta - akcja drogówki w Jeleniej Górze

W Karpaczu dzieci dostały konkretne ostrzeżenia przed wakacyjnymi zagrożeniami

Alkohol, parkowanie i prędkość na czele zgłoszeń z Jeleniej Góry

Burze nad Karkonoszami. IMGW ostrzega przed wiatrem do 100 km/h

Uchylił okno i wszedł do śpiącego domu - policja szybko go namierzyła

Jechał motocyklem mimo zakazu - w Jeleniej Górze wyrok zapadł szybko

Dwa telefony i fałszywy SMS - mieszkanka powiatu karkonoskiego straciła 25 tys. zł

Policjanci z Jeleniej Góry dostali nietypowe podziękowania za służbę po godzinach

Rock, reggae i jeleniogórski powrót - jesień zagra w Hali Złotniczej
Przydatne dane teleadresowe
- Dolnośląski Ośrodek Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze - kontakt, egzaminy, kursy i szkolenia
- Komenda Miejska PSP w Jeleniej Górze - kontakt, JRG, odbiory i edukacja przeciwpożarowa
- Parafia Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu w Jeleniej Górze - kontakt, kancelaria i nabożeństwa
- Kuratorium Oświaty we Wrocławiu - Delegatura w Jeleniej Górze: kontakt, skargi, awans nauczyciela
- Dom Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień” w Jeleniej Górze - kontakt, warunki przyjęcia i koszt pobytu
- Delegatura Inspekcji Handlowej w Jeleniej Górze - kontakt, godziny i zakres działania
