Jelenia Góra - perełki architektury, które Cię zachwycą

Rynek nieruchomości w Jeleniej Górze nie jest duży, ale rozwija się prężnie. Wbrew zapowiedziom ubiegły rok mu nie zaszkodził, a wręcz przeciwnie – zainteresowanie nieruchomościami usytuowanymi pod Karkonoszami wciąż jest duże, zwłaszcza jeśli chodzi o średniej wielkości mieszkania w takich dzielnicach jak Zabobrze czy Cieplice Śląskie-Zdrój. W Jeleniej Górze ciekawość wzbudzają też lokale określane mianem perełek architektury. Gdzie je znaleźć? Jaka jest ich cena?

Rynek nieruchomości w Jeleniej Górze

Rynek jeleniogórskich nieruchomości nie jest duży. Na portalach ogłoszeniowych znaleźć można kilka-kilkanaście ogłoszeń dotyczących sprzedaży domów czy mieszkań. Głównie są to nieruchomości z rynku wtórnego. Nowe mieszkania pojawiają się rzadziej – obecnie takie proponuje m.in. inwestycja W sercu Uzdrowiska przy ul. Cieplickiej czy Wróblewskiego. Tego typu nieruchomości na sprzedaż w Jeleniej Górze uzyskują średnią cenę za metr kwadratowy w wysokości 5073 złote, przy czym przeciętna wartość mieszkania w tym dolnośląskim mieście wynosi 374 571 złotych. Oznacza to, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny wzrosły o ok. 3%.

Nieruchomości w Jeleniej Górze dla koneserów

Na zakup mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego na jeleniogórskich Cieplicach czy Zabobrzu decydują się zarówno rodziny z dziećmi, jak i single lub też pary. Koneserzy i inwestorzy szukają na Dolnym Śląsku prawdziwych perełek architektonicznych. Te odnajdują przede wszystkim w centrum Jeleniej Góry. To tu znajdują jeszcze nieznane szerszemu gronu stare kamienice i budynki liczące sobie co najmniej 60 lat. Ceny mieszkań w nich są znacznie niższe i oscylują w wysokości ok. 3 tysięcy za metr kwadratowy. Jest to wynik ich stanu technicznego – wymagają one gruntownego remontu. Ich plusem są natomiast niecodzienna architektura i duże metraże, które można zaaranżować według współczesnej mody.

Najpiękniejsze kamienice w Jeleniej Górze

Są też tacy, którzy w Jeleniej Górze szukają nieruchomości zabytkowych o nietypowej architekturze, ale już odresturowanych. Interesujące oferty mieszkań znaleźć można w takich perełkach architektury jak domy przy ul. Matejki 10, ul. Wyczółkowskiego 10 czy Cieplickiej 23. Kamienice te w ostatnich latach przeszły gruntowny remont i okrzyknięte zostały tymi najpiękniejszymi w Jeleniej Górze. Docenione zostały zarówno przez mieszkańców, jak i przez architektów i władze miasta.

Alternatywą dla kamienic są nowoczesne osiedla. Wyróżniają się one nowoczesną zabudową, często wpisującą się w klimat miasta i charakter okolicy. Chociaż nie mogą one pochwalić się długą historią, uznawane są przez wielu za współczesne architektoniczne perełki. Nowe osiedla w Jeleniej Górze proponują na sprzedaż zarówno mieszkania, jak i domy. W przypadku tych ostatnich warto wspomnieć, że oryginalne i warte uwagi projekty powstają nie tylko w samym mieście, ale i w jego najbliższej okolicy. Działki i tereny inwestycyjne pod Karkonoszami cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W Szklarskiej Porębie, Karpaczu czy Świeradowie powstają prawdziwe architektoniczne dzieła sztuki. Niektóre z nich mają być przeznaczone na wynajem krótkoterminowy, inne będą stanowić prywatne posesje.