Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Sprzedaż mieszkania, zwłaszcza problematycznego, czyli w słabej lokalizacji lub o nieciekawym rozkładzie pomieszczeń, może być problematyczna. Jednak dobre przygotowanie lokalu zwiększa szansę nie tylko na szybką sprzedaż, ale i na uzyskanie satysfakcjonującej ceny. Jak zatem przygotować mieszkanie do sprzedaży, żeby dało wrażenie atrakcyjnego dla potencjalnego nowego właściciela?

Przygotuj dokumenty

W pierwszej kolejności należy przygotować wszystkie dokumenty dotyczące mieszkania. Prawo własności, rachunki i zaświadczenie o braku zaległości będą potrzebne, aby okazać je potencjalnym kupującym. Warto przy okazji sprawdzić w księdze wieczystej, czy zostało dokonane wykreślenie hipoteki po spłacie kredytu i czy w spółdzielni nie ma żadnych zaległości. Jeśli zalega się z jakimiś opłatami to najlepiej od razu je uregulować.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań na sprzedaż na Dolnym Śląsku

Posprzątaj lokal

Niezwykle ważne jest pierwsze wrażenie jakie odniesie potencjalny nabywca. Wyrzucenie zalegających i niepotrzebnych rzeczy to podstawa. Bałagan widoczny na zdjęciach w ogłoszeniu skutecznie potrafi zniechęcić potencjalnych kupujących, gdyż daje wrażenie chaosu i optycznie zmniejsza przestrzeń. Osoba szukająca mieszkania w pierwszej kolejności zapamięta lokale przestronne i czyste. W nich łatwiej zwizualizować sobie własną aranżację i określić realny układ pomieszczeń. Jeżeli chcemy szybko i skutecznie sprzedać mieszkanie, to warto już na etapie przeprowadzki wynieść stare meble, ściągnąć stare firany, koniecznie dokładnie wyczyścić meble kuchenne, toaletę i podłogi. Sprawdź też koniecznie stan balkonu. Im mniejsza przestrzeń na nim, tym dokładniej należy go posprzątać z wszelkich niepotrzebnych rzeczy. To miejsce wypoczynku z pewnością zyska na wartości, kiedy nabywca znajdzie na nim kompozycję kolorowych kwiatów doniczkowych lub ziół przydatnych w czasie gotowania. To również domry moment na posprzątanie piwnicy do tego stopnia, żeby nowy właściciel miał obraz przestrzeni i możliwości zagospodarowania jej w praktyczny sposób.

Napraw usterki

Przejdź się po mieszkaniu i spójrz na nie krytycznym okiem. Zepsute drzwiczki od szafki, cieknący kran, czy nieszczelne okno źle wyglądają podczas pokazywania lokalu zainteresowanym. Z tego powodu warto naprawić wszystkie mniejsze usterki, zwłaszcza że koszt zazwyczaj jest niewielki, a można sporo zyskać.

Odśwież mieszkanie

Wyprowadzając się z mieszkania zazwyczaj robimy w nim porządek. Ściągamy ramki ze zdjęciami, wynosimy szafy, odkręcamy półki. Po wielu latach ściany mogą wyglądać na brudne i poplamione. Dla polepszenia wizualnego odbioru wystarczy przemalować ściany, aby mieszkanie nabrało ładnego i czystego wyglądu. Szybka kosmetyka pozwoli zakryć ewentualne plamy, które nie robią dobrego wrażenia. Najlepiej wybierać jasne, neutralne kolory, chyba że nie pasują one do wystroju wnętrza, a Ty planujesz sprzedać mieszkanie wraz z wyposażeniem. Jednak jeśli lokal stoi pusty, to najlepiej pomalować ściany na biało. Dzięki temu kupujący będą mieli większą szansę na wyobrażenie sobie własnej, wymarzonej aranżacji, jasny kolor rozświetli pomieszczenia i nada im przestronności.

Przygotuj ogłoszenie

Ostatnim krokiem jest przygotowanie dobrego ogłoszenia. Powinno zawierać ono zdjęcia i dokładny opis lokalu wraz z lokalizacją. Zdjęcia powinny być realne, a nie wzbogacane o różne triki optyczne. Bardzo częstym błędem jest optyczne wydłużanie lub poszerzanie przestrzeni, co wprowadza w błąd potencjalnego kupującego. Należy koniecznie wspomnieć o zaletach mieszkania takich jak np. mili sąsiedzi, spokojna okolica, czy ładny widok za oknem. Natomiast zdjęcia najlepiej wykonywać w ciągu dnia, gdy mieszkanie oświetlone jest naturalnym światłem Zdjęcia powinny być zrobione po wcześniejszym posprzątaniu mieszkania. Dobrym pomysłem jest również dodanie planu rozkładu mieszkania.