Jak zadbać o czystość powietrza w domu?Jakość powietrza, jakim oddychamy, jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia i samopoczucia, jednak często zdarza nam się o tym zapominać. Zdecydowanie warto zadbać o to, żeby smog i inne zanieczyszczenia z zewnątrz nie dostały się do naszego domu, tylko w jaki sposób możemy to zrobić, skoro codzienne wietrzenie jest niezbędne, zwłaszcza w upalne dni? Jest na to kilka sposobów – jeśli chcesz je poznać, zapraszamy do czytania! 

Dlaczego jakość powietrza jest tak ważna?

Powietrze jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia i może wpłynąć na wiele  aspektów funkcjonowania naszych organizmów. Żeby dobrze to sobie uzmysłowić, wystarczy wyobrazić sobie mieszkanie z wilgotnym powietrzem i co się z nim stanie, jeśli ten stan będzie się utrzymywał przez jakiś czas. Na ścianach pojawią się zarodniki pleśni i grzybów, co niestety nigdy nie jest wiadomością, gdyż ich pozbycie się może się okazać nawet niemożliwe.

W przypadku zbyt suchego powietrza nasza sytuacja także nie przedstawia się zbyt dobrze – skutki przebywania w takim pomieszczeniu najprawdopodobniej odczujemy już po kilku minutach i objawią się one suchością w ustach, chrypką, czy nawet kaszlem. Zdecydowanie warto zadbać o odpowiednią jakość powietrza, żeby nie dopuścić do takich sytuacji. W jaki sposób możemy to zrobić?

Rekuperacja, czyli sposób na świeże powietrze w Twoim domu

Jednym ze sposobów zatroszczenia się o jakość naszego powietrza może być wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Ten system wentylacyjny opiera się o mechaniczne pozbywanie się starego i czerpanie świeżego powietrza, co jest nam w stanie zapewnić znacznie lepszą cyrkulację powietrza w naszych pomieszczeniach, niż klasyczna wentylacja grawitacyjna.

Rekuperacja ma także kolejną świetną właściwość, która może pomóc osobom, które zmagają się ze zbyt wysoką wilgotnością w swoim pomieszczeniu. Mianowicie, chodzi tutaj o odzysk ciepła, który sprawia, że rekuperacja w domu może nie tylko wspomóc stan naszego powietrza, ale także stan naszych finansów.

Odzysk ciepła w domu to niezwykle ekologiczne rozwiązanie, które pozwala nam przy okazji na sporą oszczędność. Przy klasycznej wentylacji grawitacyjnej, każde otwarcie okna kończy się utratą nagrzanego powietrza, co utrudnia jego skuteczną wymianę. Przy rekuperacji nie dość, że powietrze jest wymieniane na bieżąco, to dodatkowo system odzysku ciepła pomaga w utrzymywaniu odpowiednich parametrów i ciepła powietrza w naszym domu przez cały czas.

Niezależnie od tego, czy chcemy zatroszczyć się o stan naszych finansów, czy stan powietrza rekuperacja będzie dobrym pomysłem i zdecydowanie warto o niej pomyśleć. Klasyczna wentylacja grawitacyjna może się w wielu wypadkach okazać niewystarczająca, więc szukanie innych rozwiązań jest w tym kontekście jak najbardziej wskazane.