Jeleniogórscy policjanci rozpoczęli działania w ramach akcji „ZIMA”, które skierowane są do osób pozostających w trudnej sytuacji życiowej, narażonych na negatywny wpływ trudnych warunków atmosferycznych. Mimo słonecznych i ciepłych dni, w nocy w różnych częściach naszego regionu temperatura spada do zera. W ramach tych zadań mundurowi oprócz udzielania pomocy takim osobom, przekazują również informacje o miejscach, gdzie w tym okresie można znaleźć nocleg lub otrzymać ciepły posiłek czy zimową odzież.
Niskie temperatury w nocy to realne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, które często mieszkają w pustostanach, altanach ogrodowych bądź lokalach pozbawionych ogrzewania. W trosce o ich bezpieczeństwo policjanci rozpoczęli, i będą prowadzić przez całą zimę, działania, podczas których kontrolują wszelkie te miejsca, gdzie takie osoby mogą przebywać bądź gromadzić się. W okresie zimowym, w niskich temperaturach mundurowi intensyfikują swoje działania, aby dotrzeć z pomocą do jak największej liczby osób potrzebujących.
Funkcjonariusze sprawdzają okolice dworców kolejowych, autobusowych i tereny przyległe, pustostany, ogródki działkowe, tereny mało uczęszczane przez mieszkańców, gdzie często można spotkać osoby bezdomne znajdujące w trudnej sytuacji życiowej, które są najbardziej narażone na negatywny wpływ trudnych warunków atmosferycznych. Każda z napotkanych osób, jeśli nie wymagała natychmiastowej pomocy, może uzyskać informacje oraz wsparcie w dotarciu do placówek pomocowych, gdzie można otrzymać ciepły posiłek, ogrzewane miejsce noclegowe czy wziąć kąpiel.
Pamiętajmy, że sami również możemy pomóc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej - wystarczy odpowiednio i w porę zareagować. Dlatego Policja prosi o wszelkie informacje o osobach bezdomnych, samotnych i bezradnych, których życie jest zagrożone z uwagi na niskie temperatury. Przekazać je można na wiele różnych sposobów. Jeśli osoba wymaga natychmiastowej pomocy, należy zadzwonić pod numer telefonu 112, wówczas we wskazane miejsce niezwłocznie zostaną skierowane odpowiednie służby. Jeśli sytuacja nie wymaga natychmiastowej interwencji, możemy skontaktować się z dzielnicowym bądź przekazać taką informację za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której możemy oznaczać miejsca, gdzie znajdują się osoby bezdomne wymagające pomocy. Każde takie miejsce zostanie sprawdzone przez funkcjonariuszy.
Nie bądźmy obojętni. Pamiętajmy, że od naszej reakcji może zależeć ludzkie życie.
podinspektor Edyta Bagrowska