Policja jeleniogórska apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Kierowcy „noga z gazu”. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na jezdni. Uwaga na pieszych! Wczoraj w Jeleniej Górze na pasach doszło do potrącenia dwóch pieszych. Pamiętajmy, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących, apelujemy również o ich noszenie w miejscach, gdzie przepisy tego nie nakazują.

Jesień to pora roku, która wymaga od kierowców zmiany techniki jazdy. Zmienne warunki atmosferyczne w połączeniu z brawurą mogą przyczynić się do tragicznych w skutkach wypadków. Częste opady deszczu, ale też spadające liście powodują, że jezdnia bywa mokra i śliska, a droga hamowania zdecydowanie się wydłuża. Dodatkowym utrudnieniem są poranne mgły. Ograniczają one nie tylko widoczność, nawet do kilkunastu metrów, ale również, osadzając się na jezdni, sprawią, że nawierzchnia staje się śliska. Pamiętajmy, że leżące na drogach liście w połączeniu z padającym deszczem są tak samo niebezpieczne jak śnieg i lód. Dlatego policjanci apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.
Wczoraj (16.11.2022r.) w Jeleniej Górze doszło do dwóch zdarzeń z udziałem pieszych. Do pierwszego z nich doszło około godziny 16.38 w Jeleniej Górze na ul. Drzymały. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 42-letni kierujący pojazdem marki Honda z nieustalonych przyczyn potrącił przechodzącą przez przejście 61-letnią kobietę, która wskutek doznanych obrażeń trafiła do szpitala. Oboje uczestnicy zdarzenia trzeźwi. Obecnie policja wyjaśnia przyczyny i okoliczności tego wypadku.
Około godziny 16.47, 43-letni kierujący pojazdem marki Ford wyjeżdżając z ulicy Kiepury w ul. Jana Pawła II w Jeleniej Górze nie ustąpił pierwszeństwa 59-letniemu mężczyźnie znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Na szczęście skończyło się na ogólnych potłuczeniach, a sprawca kolizji został ukarany mandatem.
Piesi również powinni zachować szczególną ostrożność przy przechodzeniu przez jezdnię. Nie należy przejścia traktować jak enklawy bezpieczeństwa i wbiegać wprost pod koła pojazdu, stwarzając w ten sposób zagrożenie bezpieczeństwa.
Apelujemy do pieszych o to, aby nosili elementy odblaskowe, które mogą uratować ich życie. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej ! Apelujemy również o noszenie elementów odblaskowych również w miejscach, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg, również w obszarze zabudowanym.
Przypominamy, że w okresie jesienno – zimowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Odblaski dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji– często ratującej zdrowie i życie.
Jeleniogórska policja apeluje o ostrożność i rozsądek na drodze. Kierowcy noga z gazu. Zachowujmy bezpieczne odległości między pojazdami, bowiem „najechanie” na tył innego auta to częsta przyczyna zdarzeń drogowych. Brawura, nadmierna prędkość, alkohol to najczęstsze przyczyny kolizji czy wypadków. Czasami kilka sekund decyduje o ludzkim życiu czy zdrowiu. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.
podinsp. Edyta Bagrowska