23 listopada 2022 roku w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze odbyła się debata z pracownikami socjalnymi z Jeleniej Góry i z Karpacza połączona ze szkoleniem w zakresie poprawy ich bezpieczeństwa własnego. W debacie udział wzięli jeleniogórscy policjanci z I Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Jeleniej Górze na czele – nadkom. Ryszardem Figurą, pracownicy ośrodka wraz z dyrektorem Wojciechem Łabunem. Szkolenie podzielone było na dwa bloki tematyczne, tj. aspekty prawne oraz ćwiczenia praktyczne dotyczące radzenia w sytuacjach kryzysowych.
Wczoraj (23.11.2022 r.) w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze odbyła się debata połączona ze szkoleniem dla pracowników socjalnych. Udział w spotkaniu wziął I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Jeleniej Górze ds. prewencji - nadkom. Ryszard Figura, policjanci z Wydziału Prewencji, Wydziału ds. Nieletnich i Patologii oraz z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, pracownicy MOPS Jelenia Góra i z Karpacza wraz z dyrektorem Wojciechem Łabunem.
W trakcie debaty rozmawiano na temat współpracy Policji z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, gdzie policjanci zwrócili szczególną uwagę na noszenie odblasków w porze wieczorowo-nocnej poza terenem zabudowanym, a w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych na drodze apelowali również o ich noszenie, tam gdzie przepisy tego nie nakazują. Rozmawiali o działaniach pomocowych w ramach akcji „Zima”, przypomnieli założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, poinstruowali, w jaki sposób mogą z niej korzystać i wspólnie zadbać o bezpieczeństwo.
Szkolenie podzielone było na dwa bloki tematyczne, tj. aspekty prawne oraz ćwiczenia praktyczne dotyczące radzenia w sytuacjach kryzysowych.
W części praktycznej funkcjonariusze pokazali uczestniczkom szkolenia jak obronić się przed napastnikiem, zaprezentowali podstawowe chwyty i uderzenia pozwalające na odparcie ataku oraz przekazali wiele cennych wskazówek jak zachować się w sytuacji zagrożenia.
W części drugiej szkolenia, policjanci mówili o aspektach prawnych i działaniach prewencyjnych oraz co robić, jak się zachować w sytuacjach kryzysowych.
Uczestnicy szkolenia oświadczyli, że przekazane przez policjantów informacje oraz wskazówki praktyczne z całą pewnością pomogą im w codziennej pracy.
podinsp. Edyta Bagrowska