Policja jeleniogórska apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. W związku z opadami śniegu w regionie warunki są bardzo trudne. Kierowanie pojazdem wymaga większej czujności i koncentracji. Kierowcy „noga z gazu”. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na jezdni oraz stosujmy się do obowiązujących przepisów. W takich warunkach nie trudno o kolizję czy wypadek.
W związku z opadami śniegu w regionie jeleniogórskim drogi są śliskie, miejscami oblodzone. Dlatego apelujemy do kierowców o rozsądek i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach.
Przypominamy o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego, o właściwej technice i odpowiedzialnym zachowaniu, przez co zdecydowanie ograniczymy ilość niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Dlatego szczególnie w godzinach porannych i nocnych należy zachować ostrożność oraz dostosować prędkość do panujących warunków.
Policjanci przypominają, że bardzo ważną czynnością przed wyruszeniem samochodem w podróż jest zapewnienie sobie dostatecznej widoczności i odśnieżenie auta, gdyż zalegający śnieg zasłaniać może reflektory lub kierunkowskazy.
Kierowcy, którzy nie dopełnią tego obowiązku muszą liczyć z możliwością otrzymania mandatu karnego w przypadku policyjnej kontroli. O tym, że jazda takim nieodśnieżonym samochodem jest wykroczeniem, mówi art. 66 Prawa o ruchu drogowym.
Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;
Oznacza to, że odśnieżone powinny być także boczne lusterka. Tylko ich całkowite oczyszczenie z lodu i śniegu zapewni nam dostateczne pole widzenia, tak ważne np. w sytuacji zmiany pasa ruchu. Każdy kierujący przed rozpoczęciem sezonu zimowego powinien zmienić opony z letnich na zimowe, które posiadają właściwości do użytkowania w niskich temperaturach tak, aby zapewnić maksymalną przyczepność. Należy sprawdzić również ustawienie reflektorów ze względu na szybko zapadający zmrok.
Pamiętajmy również o tym, aby ruszając w podróż samochodem, uzbroić się w cierpliwość i wyruszyć wcześniej, niż zwykle. Prędkość pojazdów jest w takich warunkach znacznie mniejsza, kolizje mogą powodować tworzenie się korków.
Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
Jednak każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Jak zawsze apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.
Apelujemy o rozsądek na drodze. Zachowujmy bezpieczne odległości między pojazdami, bowiem „najechanie” na tył innego auta to częsta przyczyna zdarzeń drogowych. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Kierowcy, którzy lekceważą obowiązujące limity narażają na niebezpieczeństwo siebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Czasami kilka sekund decyduje o ludzkim życiu czy zdrowiu. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.
podinspektor Edyta Bagrowska