Przestępcy działający metodą m.in. "na wnuczka” czy „na policjanta" wciąż oszukują, głównie starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią oszczędności gromadzone przez całe życie. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny, urzędników lub funkcjonariuszy służb. Zostawmy im też w widocznym miejscu swój numer telefonu, aby mogli zawsze zweryfikować osobę dzwoniącą i nie utracili oszczędności życia.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami nie mających żadnych skrupułów oszustów.  

Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, którzy dzwonią w imieniu dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic, kuzynów czy funkcjonariuszy służb nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad:

1. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.

2. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Jeżeli ktoś twierdzi, że jest członkiem naszej rodziny i potrzebuje pilnie pomocy, spróbujmy potwierdzić tę informację u osób z naszego najbliższego otoczenia.

Do podobnej sytuacji doszło na terenie Krzyków. 94-letnia kobieta w taki właśnie sposób straciła blisko 40 tysięcy złotych. Oszust zadzwonili do niej na telefon stacjonarny podając się za policjanta i przedstawili jej zmyśloną historię, że córka spowodowała wypadek, w którym potrąciła kobietę z dzieckiem i teraz konieczna jest wpłacenie gotówki na kaucję, która spowoduje, że nie zostanie ona zatrzymana. 94-latka niestety uwierzyła głosowi w słuchawce i gdy do jej drzwi zapukła nieznajomy przekazała mu około 40 tysięcy złotych.

Opisane zdarzenie to jedne z przykładów jak działają przestępcy. Dlatego nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny i przyjaciółmi, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy natychmiast na Policję. Mówmy o schematach działania przestępców, żeby te sprawy nikomu nie były obce. Czasami zwykła rozmowa może uchronić nas od przykrych w skutkach zdarzeń.

Wrocławscy policjanci apelują też do seniorów o zachowanie rozsądku i rozwagi w kontaktach z osobami, co do których nie mamy stuprocentowej pewności, że mają wobec nas czyste intencje.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu