Policjanci jeleniogórskiej drogówki zatrzymali kierującego kombajnem z nieściągniętym hederem, co stanowiło zagrożenie bezpieczeństwa dla innych użytkowników dróg. W związku ze żniwami na drogach obserwujemy zwiększony ruch maszyn rolniczych. Jednak kierujący tym sprzętem powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa zarówno podczas jazdy, jak i w czasie prac na polach. Pamiętaj, że przestrzegając przepisów ruchu drogowego oraz zachowując ostrożność i rozwagę możesz zapewnić bezpieczeństwo dla siebie innych uczestników ruchu.
W związku z pracami polowymi na drogach pojawiły się kombajny, ciągniki i inne maszyny rolnicze. Priorytetem podczas prac rolniczych powinno być bezpieczeństwo. Poruszanie się takim sprzętem wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne, takie jak sprawnie działające światła, trójkąt który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy.
23 sierpnia br. policjanci jeleniogórskiej drogówki na ul. Wrocławskiej w Jeleniej Górze zatrzymali do kontroli drogowej 63-letniego kierującego kombajnem z nieściągniętym hederem, co stanowiło zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.
Kodeks drogowy jasno określa szerokość maszyn rolniczych, które mogą uczestniczyć w ruchu - ta wymagana to 3 metry. Co ważne, kombajny nie mogą poruszać się po drogach z doczepionym hederem, czyli zespołem żniwnym. Sprzęt może być transportowany na osobnym wózku. Za to wykroczenie kierowca został ukarany mandatem oraz policjanci zakazali mu dalszej jazdy.
O bezpieczeństwie należy pamiętać jednak nie tylko na drogach. Do wypadków w okresie żniw dochodzi najczęściej na polach. Niedopuszczalne jest przewożenie osób na wysokich ładunkach, gdyż grozi to ich upadkiem, a w następstwie także najechaniem na taką osobę. Pamiętaj, że planowanie, przygotowanie i świadome działanie jest niezwykle istotne podczas wykonywania prac polowych.
Kierowcy maszyn rolniczych powinni pamiętać, że bezpieczeństwo na drodze jest kluczowe. Poruszając się zgodnie z przepisami ruchu drogowego mogą zminimalizować ryzyko wypadków oraz zachować bezpieczne warunki dla wszystkich uczestników ruchu.
podinspektor Edyta Bagrowska