Policja jeleniogórska ostrzega przed próbami oszustw i zaleca szczególną ostrożność przy inwestowaniu środków za pośrednictwem giełdy internetowej, na rynkach kryptowalut czy zakupie akcji różnych firm za pośrednictwem fałszywych serwisów internetowych. Mieszkaniec powiatu karkonoskiego chciał zainwestować w system gazociągów, a stracił w ten sposób 1000 złotych. Padł ofiarą oszustwa firmy pośredniczącej w inwestycji.

13 września br. do Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze zgłosił się mieszkaniec powiatu karkonoskiego, która poinformował, że w wyniku oszustwa  stracił 1000 złotych. Z pokrzywdzonym skontaktował się mężczyzna podający się za pośrednika, który miał pomóc w inwestowaniu pieniędzy.
Poinstruował go telefonicznie, na jakiej stronie internetowej ma się zalogować oraz pomógł mu założyć konto inwestycyjno-giełdowe, a następnie zgłaszający otrzymał link do strony, aby mógł samodzielnie inwestować środki. Okazało się, że klikając w ten link, mężczyzna zainstalował na telefonie aplikację, za pomocą której oszuści przelali z jego konta na swoje 1000 złotych.
Sposób działania oszustów wygląda w ten sposób, że dają ogłoszenie  na portalach społecznościowych, w serwisach informacyjnych, że pomagają inwestować pieniądze i w krótkim czasie gwarantują bardzo duże zyski. Osoba zainteresowana wypełnia formularz kontaktowy i już w niedługim czasie oddzwania do niego konsultant. Rozmówca ze wschodnim akcentem wyjaśnia na czym polega ich działalność i jak w szybki sposób można się wzbogacić, następnie osoba instruowana jest telefonicznie krok po kroku, gdzie ma się zalogować, na jakiej stronie internetowej i jaki program ma zainstalować na swoim komputerze. Program pomaga oszustom oszacować możliwości finansowe rozmówcy, a co za tym idzie zachęcać do kolejnym przelewów mających na celu wzbogacenie się zainteresowanego. W rezultacie okazuje się, że pieniądze trafiają na konta oszustów, a zysków żadnych  nie ma.
Policja jeleniogórska apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożność, nie wchodzenie w linki, które zachęcają do inwestycji i w szybkim czasie osiągnięcie dużych zysków. Policja przestrzega przed instalowaniem programów, za pomocą których oszuści przejmują kontrolę nad naszymi mobilnymi urządzeniami. Nie należy nikomu udostępniać danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej; nie należy udostępniać   danych poufnych dotyczących kart płatniczych ani przesyłać skanów swojego dowodu osobistego.
Firmy te ogłaszają swoje usługi za pomocą reklam w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Związek Banków Polskich rekomenduje sprawdzenie listy alertów Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie publikowane są informacje o nieuczciwych podmiotach.
podinspektor Edyta Bagrowska