KMP w Jeleniej Górze: „Alkohol i Narkotyki 2024” – podsumowanie kolejnej edycji akcji
Bezpieczne ulice Jeleniej Góry i okolic - Policja zwalcza zagrożenia. Zobacz, jakie wyniki przyniosła najnowsza akcja!
  • Zagrożenia związane z nietrzeźwymi kierowcami na drogach Jeleniej Góry i powiatu karkonoskiego.
  • Wyniki kontroli - ile osób wpadło za jazdę na "podwójnym gazie"?
  • Przypomnienie o konsekwencjach prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

W trosce o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, nasza lokalna Policja nieustannie prowadzi działania mające na celu wyeliminowanie z ruchu nieodpowiedzialnych kierowców. Niestety, ciągle zdarzają się osoby, które ignorując przepisy oraz zdrowy rozsądek, decydują się na wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków, stwarzając tym samym poważne zagrożenie dla siebie i innych.

Ostatnio przeprowadzona została akcja "Alkohol i Narkotyki 2024", której celem było wykrycie i wyeliminowanie z ruchu drogowego osób kierujących pod wpływem substancji psychoaktywnych. Działania te odbyły się 12 lutego na terenie miasta Jeleniej Góry oraz powiatu karkonoskiego. Policjanci nie tylko kontrolowali stan trzeźwości kierowców, ale również zwracali uwagę na stan techniczny pojazdów, przestrzeganie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, a także prawidłowe przewożenie dzieci w fotelikach. Dodatkowo, funkcjonariusze interweniowali w przypadkach rozmów przez telefon komórkowy podczas jazdy bez użycia zestawu głośnomówiącego.

W trakcie akcji przebadano blisko 1080 kierujących. Niestety, mimo trwających kampanii edukacyjnych i ostrzeżeń, nadal znajdują się osoby lekceważące prawo. Zatrzymano 2 osoby w stanie nietrzeźwości, 1 osobę w stanie po spożyciu alkoholu oraz 1 kierującego, który mimo sądowego zakazu decydował się na prowadzenie pojazdu. Policjanci ujawnili także 2 osoby poszukiwane do odbycia kary pozbawienia wolności.

Przypomina się, że jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków jest przestępstwem, za które grożą surowe kary, w tym pozbawienie wolności nawet do 5 lat w przypadku naruszenia zakazów sądowych. "Pamiętajmy, że wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka stwarzamy poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Od nas samych, naszej odpowiedzialności zależy bezpieczeństwo nasze, ale również innych." - przypomina starszy aspirant Waldemar Laszecki.

Bezpieczeństwo na drogach jest sprawą priorytetową. Każdy z nas ma wpływ na to, jak bezpieczne są nasze drogi. Niech te wyniki akcji będą przestrogą dla wszystkich, którzy lekceważąc przepisy, narażają na niebezpieczeństwo siebie i innych. Dbajmy o siebie nawzajem, przestrzegając przepisów ruchu drogowego i podejmując odpowiedzialne decyzje.


Źródło: KMP w Jeleniej Górze