Policjanci i leśnicy uczą przedszkolaków z Łomnicy bezpiecznych wakacji

Jak zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym podczas wakacji? Policjanci i leśnicy z Kowar pokazali to na wyjątkowym spotkaniu w Łomnicy, które pełne było edukacji i zabawy. Zobacz, jak mundurowi uczą dzieci, by lato było nie tylko radosne, ale i bezpieczne!
- Wyjątkowe spotkanie policjantów i leśników z dziećmi w Łomnicy
- Bezpieczeństwo nad wodą i górskie wyprawy pod okiem ekspertów z Kowar
- Zabawa i edukacja idą w parze podczas policyjnego spotkania w Łomnicy
Wyjątkowe spotkanie policjantów i leśników z dziećmi w Łomnicy
24 czerwca 2025 roku w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy odbyło się niezwykłe wydarzenie skierowane do najmłodszych – przedszkolaków. Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Kowarach wraz ze strażnikami leśnymi z Nadleśnictwa „Śnieżka” zaprosili dzieci do wspólnej nauki o bezpieczeństwie podczas letnich przygód. Spotkanie wpisywało się w ogólnopolską kampanię „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie”, której celem jest uświadamianie maluchów, jak unikać zagrożeń w czasie wakacji.
Podczas zajęć mundurowi tłumaczyli, jak zachować się w różnych sytuacjach – od spacerów po lesie i górskich wycieczek po bezpieczne korzystanie z kąpielisk. Dzieci dowiedziały się m.in., dlaczego ważne jest trzymanie się blisko opiekunów oraz przestrzeganie znaków ostrzegawczych i poleceń służb ratunkowych.
Bezpieczeństwo nad wodą i górskie wyprawy pod okiem ekspertów z Kowar
W trakcie spotkania szczególny nacisk położono na zasady obowiązujące nad wodą – miejscu, gdzie latem zdarza się najwięcej niebezpiecznych sytuacji. Maluchy uczyły się, że kąpieliska strzeżone są najbezpieczniejszym miejscem do pływania oraz poznawały zasady obowiązujące na plaży. Mundurowi przypominali także o zakazie samodzielnego wchodzenia do wody czy skakania do nieznanych akwenów bez zgody dorosłych.
Nie zabrakło również praktycznych wskazówek dotyczących górskich wycieczek – od wyboru odpowiedniego obuwia, przez przygotowanie zapasu wody, aż po znajomość numerów alarmowych. Dzieci dowiedziały się też, co zrobić, gdy ktoś zgubi się w lesie oraz jak ważne jest zachowanie spokoju i pozostanie na miejscu.
Zabawa i edukacja idą w parze podczas policyjnego spotkania w Łomnicy
Spotkanie miało charakter nie tylko edukacyjny, ale również integracyjny i rozrywkowy. Przedszkolaki z entuzjazmem uczestniczyły w grach i zabawach prowadzonych przez maskotkę Komisarza Lwa – ulubieńca dzieci. Najmłodsi mieli także okazję obejrzeć policyjny radiowóz od środka, uruchomić sygnały świetlne i dźwiękowe oraz zobaczyć pojazdy strażników leśnych i policyjny quad.
Tego typu inicjatywy budują pozytywne relacje między dziećmi a służbami mundurowymi, a także kształtują właściwe nawyki związane z bezpieczeństwem już od najmłodszych lat.
Policjanci apelują do rodziców i opiekunów! Okres wakacji to czas zabawy i relaksu, ale nie zwalnia nas z obowiązku dbania o bezpieczeństwo dzieci. Warto codziennie przypominać najmłodszym o zasadach bezpiecznego zachowania w domu, na podwórku, nad wodą czy podczas wycieczek. To, co dla dorosłego może wydawać się oczywiste, dla dziecka może być nową i fascynującą sytuacją, w której potrzebuje jasnych wskazówek.
podinspektor Edyta Bagrowska
KMP w Jeleniej Górze
Autor: krystian