Seniorzy w Jeleniej Górze usłyszeli, jak działają oszuści

Seniorzy w Jeleniej Górze usłyszeli, jak działają oszuści

FOT. KMP w Jeleniej Górze

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze spotkali się z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień”. Rozmawiali o metodach oszustów, zasadach reagowania oraz narzędziach, które pomagają seniorom zadbać o bezpieczeństwo.

Spotkanie odbyło się 23 lipca 2026 roku w ramach działań prewencyjnych prowadzonych przez jeleniogórską policję. W rozmowie uczestniczyli także przedstawiciele Straży Miejskiej. Mundurowi zwracali uwagę, że oszuści często wybierają osoby starsze i samotnie mieszkające.

Policjantka omówiła najczęściej stosowane sposoby działania przestępców. Mówiła między innymi o oszustwach „na wnuczka”, „na córkę”, „na policjanta”, „na funkcjonariusza CBŚ”, a także o osobach podszywających się pod pracowników pomocy społecznej i ochrony zdrowia.

Seniorzy dowiedzieli się również, jak reagować, gdy pojawi się podejrzenie oszustwa. Funkcjonariusze podkreślali znaczenie ostrożności w kontaktach z nieznajomymi oraz konieczność szybkiego zgłoszenia sprawy służbom, jeśli dojdzie do przestępstwa. W spotkaniu uczestniczyli także seniorzy, którzy podzielili się własnymi doświadczeniami.

Mundurowi przedstawili zasady korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wyjaśnili, w jaki sposób można za jej pomocą przekazywać informacje o zagrożeniach. Przybliżyli również działanie aplikacji „Moja Komenda”, która pozwala odnaleźć dzielnicowego odpowiedzialnego za dany rejon.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali ulotki dotyczące bezpiecznych zachowań oraz odblaski. Policja przypomniała, że materiały edukacyjne mają pomóc seniorom i ich rodzinom rozpoznawać próby wyłudzeń, zanim sprawcy uzyskają dostęp do pieniędzy lub danych.

Takie spotkania nie zastępują postępowań prowadzonych na podstawie przepisów Kodeksu karnego, ale mogą ograniczyć liczbę przestępstw, zanim konieczna będzie interwencja policji i prokuratury. Najbardziej niepokojące jest to, że oszuści nie potrzebują skomplikowanych metod - wystarczy telefon i wiarygodnie odegrana rola krewnego albo funkcjonariusza.

na podstawie: Policja Jelenia Góra.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (KMP w Jeleniej Górze). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.