Wrzesień pod policyjną kontrolą. Policjanci ruszają pod szkoły

FOT. Policja Jelenia Góra
1 września 2026 roku jeleniogórscy policjanci rozpoczną miesięczną akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusze sprawdzą okolice placówek oświatowych, skontrolują ruch drogowy i spotkają się z najmłodszymi uczniami.
Działania obejmą cały wrzesień i będą prowadzone w rejonach wszystkich placówek oświatowych. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze już sprawdzają drogi oraz ulice przy szkołach. Kontrolują prawidłowe ustawienie i stan techniczny znaków drogowych, a także urządzeń ostrzegawczych i zabezpieczających.
Po rozpoczęciu roku szkolnego funkcjonariusze zwiększą liczbę kontroli na ciągach komunikacyjnych w pobliżu szkół. Kierowcy będą sprawdzani pod kątem przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Policja zapowiada także reagowanie na zachowania, które mogą zagrażać dzieciom przemieszczającym się do placówek.
W kolejnym etapie akcji policjanci spotkają się z uczniami klas pierwszych. Podczas pogadanek wyjaśnią dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Nauka ma obejmować zarówno teorię, jak i praktyczne przykłady właściwego zachowania w ruchu drogowym.
Policja przypomina rodzicom i opiekunom, aby przed rozpoczęciem zajęć wspólnie pokazali dzieciom najbezpieczniejszą trasę do szkoły. Dzieci powinny przechodzić przez jezdnię wyłącznie w dozwolonych miejscach. Funkcjonariusze zalecają także wyposażenie ubrań i plecaków w elementy odblaskowe widoczne po zmroku.
„Jako rodzice i opiekunowie dajmy najmłodszym dobre wzorce. Wykorzystując ostatni weekend wakacji, pokażmy dzieciom najbezpieczniejszą drogę do szkoły. Przechodźmy przez jezdnię tylko w miejscach dozwolonych w bezpieczny i rozsądny sposób. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ubrania i plecaki wyposażmy w widoczne po zmroku odblaskowe elementy” - podinsp. Edyta Bagrowska.
Najbardziej praktyczny element tej akcji nie będzie związany z samymi kontrolami, lecz z przygotowaniem dzieci jeszcze przed pierwszym dzwonkiem. Kilka minut poświęconych na przejście bezpiecznej trasy i sprawdzenie widoczności odblasków może ograniczyć ryzyko tam, gdzie w pierwszych dniach września pojawi się więcej pieszych oraz samochodów.
na podstawie: KMP w Jeleniej Górze.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Policja Jelenia Góra). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Portfel przy kasie kosztował 4 tysiące złotych. Policja zatrzymała 55-latkę

Powroty z wakacji pod kontrolą policji. W Jeleniej Górze ruszą wzmożone kontrole

Wrzesień pod policyjną kontrolą. Policjanci ruszają pod szkoły

Portfel został przy kasie, a kobieta następnego dnia trafiła w ręce policjantów

Karkonosze oczami Różewicza. Konkurs plastyczny dla uczniów i dorosłych

Seniorzy sprawdzą refleks i pasy. W Jeleniej Górze czeka ich nietypowy test

Uciekał BMW przed patrolem w Jeleniej Górze. Nie miał prawa jazdy

Dachowanie Renault na Szosie Czeskiej. 71-latek uniknął obrażeń

Przed szkołami w Jeleniej Górze trwa kontrola. Policja sprawdza przejścia

Góry zapisane w dawnych słowach. Nowa podróż z Jeleniej Góry

Piastowie bez pomników. Mariusz Samp odsłania kryminalne dzieje dynastii

Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa otwiera okno do przeszłości

30-latka straciła panowanie nad Seatem. Samochód uderzył w trzy bariery

Awantura w Jeleniej Górze skrywała lata przemocy. W sprawie pojawił się nóż
Przydatne dane teleadresowe
- Państwowa Inspekcja Pracy w Jeleniej Górze - oddział, kontakt, skargi i porady
- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze - kontakt, rejestracja, paszporty roślin
- Ośrodek Kuratorski Nr 1 w Jeleniej Górze - kontakt, godziny, zasady przyjęć
- Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze - bilety, godziny, wystawy i dojazd
- Urząd Miasta Jelenia Góra - kontakt, siedziby i dostępność
- ZUS Inspektorat w Jeleniej Górze - kontakt, rezerwacja wizyty, zasięg terytorialny
