Myśląc o piłce ręcznej, duża część Polaków ma przed oczami liczne sukcesy naszej narodowej drużyny, którymi emocjonowali się przez lata. Dyscyplina ta jest bardzo popularna nie bez powodu - jest to gra bardzo szybka, dynamicznie rozgrywana, gdzie adrenalina pojawia się już od pierwszych sekund meczu zarówno ze strony graczy, jak i oglądających kibiców. Rozgrywki nigdy nie kończą się bezbramkowo, a sytuacje zwycięstw w ostatnich sekundach są na porządku dziennym. Jak jednak wygląda historia tej gry i jej zasad? Przyjrzymy się też, czego potrzebujemy, aby rozpocząć grę.
Piłka ręczna - trochę historii i zasad
Geneza piłki ręcznej datuje na czasy starożytne, jeśli chcielibyśmy szukać jej najdalszych przodków - grecka urania, czy rzymskie fangballspiel są jednymi z pierwszych spisanych gier, które odpowiadają strukturą dzisiejszej wersji tego sportu. Jeśli jednak chcemy zbadać narodziny piłki ręcznej, jako dyscypliny naszych czasów, cofamy się zaledwie o około 100 lat. To właśnie wtedy powstały pierwsze współczesne wersje tej gry. Co ciekawe, powstawały one równolegle do siebie w różnych państwach - Danii, Niemczech, Norwegii, jak i Szwecji. Początkowo miał to być też sport tylko dla kobiet, jako zamiennik do zyskującej wtedy na popularności piłki nożnej, której nie uważano za optymalną dyscyplinę dla płci pięknej. Wersje różniły się między innymi ilością osób w drużynie - w niektórych z nich graczy na boisku było nawet 22. Wersja składów 7-osobowych trafiła na Igrzyska Olimpijskie w roku 1972 roku.
Ogólne reguły
Na boisku rywalizują ze sobą dwie drużyny, z których każda może składać się maksymalnie z 16 zawodników, a w tym 7 na boisku. Dzielą się oni na różne role - bramkarza, obrotowego, rozgrywającego i skrzydłowego. Cel gry jest prosty, a mianowicie polega na zdobyciu większej ilości punktów od przeciwnika, które zdobywa się, wrzucając piłkę do przeciwnej bramki. Samą piłkę można łapać, uderzać, zatrzymywać, popychać, a przede wszystkim rzucać.
Mecz dzieli się na dwie połowy 30-minutowe, które przedzielone są przerwą trwającą 10 minut. Gra rozpoczyna się od losowania tego, kto zacznie. Następnie zwycięzca stawia nogę na linii środka boiska i wykonuje podanie do zawodnika ze swojej drużyny. Żaden z graczy nie może wykonać więcej niż trzech kroków trzymając piłkę - musi nią kozłować bądź podać.
Jakiego sprzętu potrzeba do gry?
Jeśli mamy boisko do gry, tak naprawdę potrzebujemy niewiele, aby rozpocząć swoją przygodę z piłką ręczną. Warto zaopatrzyć się tylko w najpotrzebniejsze rzeczy, które przedstawimy poniżej.
Piłka ręczna
Składająca się z dętki, jak i osłony z 32 paneli, piłka ręczna jest podstawą do uprawiania tego sportu. Najczęściej pokryte są skórą licową bądź materiałami syntetycznymi. Piłka, aby została dopuszczona do profesjonalnej gry, musi przejść wiele testów - między innymi kulistości. Badana jest wtedy średnica w 16 różnych punktach, a tolerancja błędu to jedyne 2 procenty. Ciśnienie w piłce ręcznej wynosić musi 0,6 bara.
Piłka ręczna dostępna jest w różnych wymiarach:
- rozmiar 0 - idealny dla dzieci poniżej 8 roku życia,
- rozmiar 1 - stworzony już według standardów i przeznaczony dla dziewczynek do 14, a chłopców do 12 roku życia,
- rozmiar 2 - przeznaczony dla drużyn damskich,
- rozmiar 3 - stworzony dla drużyn męskich.
Buty
Na pierwszy rzut oka, ten aspekt może nie wydawać się tak istotny, ale buty o dobrej trakcji sprawią, że będziemy czuć się dużo pewniej i bezpieczniej na boisku. Warto też, aby zachodziła w nich odpowiednia cyrkulacja powietrza, gdyż stopa będzie się niezmiernie pocić przy długich rozgrywkach, co stwarza spory dyskomfort. Przy doborze butów do piłki ręcznej trzeba też patrzeć na jakość amortyzacji, która jest kluczowa, gdyż wyskoki są bardzo ważnym aspektem tego sportu.
Jak zacząć grać?
W Polsce istnieje dużo szkółek, jak i amatorskich klubów piłki ręcznej, które są otwarte dla każdego, który chce spróbować swoich sił w tym sporcie. Tak naprawdę duża część z nas już kiedyś uprawiała tę dyscyplinę na zajęciach wychowania fizycznego w szkołach - na pewno więc coś zapamiętaliśmy. Warto wyposażyć się w wygodne buty, przewiewny strój i zapisać się do któregoś z dostępnych miejsc. Możemy też sami ćwiczyć kozłowanie naprzemienne i zwiększanie prędkości biegu jednocześnie. Jeśli mamy kogoś, kto też chce z nami pograć, tak naprawdę już możemy dużo nauczyć się bez instruktażu. Ważne, aby ćwiczyć regularnie.
Sprzęt profesjonalisty - jaki to?
Półprofesjonaliści, jak i zawodowcy używają najwyższej jakości sprzętu, gdyż jakikolwiek inny mógłby przeszkadzać w ich postępach, jednak wszystko, czego oni używają, dostępne jest też dla każdego z nas w ofercie sklepu Decathlon - niezależnie czy szukamy butów, piłek, czy innych akcesoriów przydatnych przy grze.
Warto przyjrzeć się szczególnie piłkom, które mają do zaoferowania, a już na pewno modelowi CL Ultimate Replica firmy Select. Jak sama nazwa wskazuje, jest to perfekcyjna replika piłki używanej w Lidze Mistrzów 2020/2021 - jest idealna na treningi, jak i mecze. Posiada świetną wytrzymałość i jakość odbicia, a to wszystko dzięki syntetycznej skórze zszywanej ręcznie.
Jeśli chodzi o buty, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na buty firmy Mizuno, a dokładnie na model Wave Phantom 2. Zapewniają jednocześnie świetną amortyzację, jak i stabilność podczas rozmaitych manewrów. Mają świetną cyrkulację powietrza, elastyczność i są niezwykle komfortowe podczas noszenia, co jest bardzo ważne podczas długich treningów i meczy.
Piłka ręczna - podsumowanie
Sport ten cieszy się największą popularnością w Europie, co może być spowodowane tym, że to właśnie tutaj skrystalizowała się ta dyscyplina na początku XX wieku. Dziś tak naprawdę każdy może rozpocząć zmagania w piłce ręcznej, jeśli tylko jest tym zainteresowany. Warto wyposażyć się dobry jakościowo, a przede wszystkim bezpieczny dla zdrowia sprzęt, który ułatwi nam progres. Następnie już tylko determinacja i dobra zabawa dzieli nas od oczekiwanych rezultatów.