W związku ze spadkiem temperatur policjanci garnizonu policji jeleniogórskiej wspólnie ze strażnikami miejskimi realizują działania, których celem jest pomoc osobom bezdomnym, których życie i zdrowie w związku z przebywaniem na zewnątrz, w niskich temperaturach może być zagrożone. Policjanci i strażnicy codziennie sprawdzają miejsca, gdzie mogą znajdować się takie osoby.

Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, dzielnicowi, policjanci ze Szklarskiej Poręby, Karpacza i Kowar wspólnie ze strażnikami miejskimi codziennie sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, których życie i zdrowie z uwagi na niskie temperatury może być zagrożone. Akcja ma charakter pomocowy i ma na celu zebranie informacji  o miejscach przebywania osób bezdomnych, udzielanie tym osobom niezbędnej informacji o zagrożeniach związanych ze spadkiem temperatur  oraz o schroniskach, noclegowniach i jadłodajniach, a także udzielanie wszelkiej pomocy w granicach posiadanych kompetencji. Osoby bezdomne, które zastali mundurowi w pustostanach, rozwalających się budynkach i na terenach ogrodów działkowych zostały poinformowane, gdzie mogą ogrzać się oraz dostać ciepły posiłek.

W związku z epidemią Covid-19 osoby bezdomne z zachowaniem reżimu sanitarnego mogą zgłosić się i zjeść ciepły posiłek codziennie w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego w Ogrzewalni przy ul. Grunwaldzkiej 51 w Jeleniej Górze.

Okres zimowy i znaczne spadki temperatur stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, w podeszłym wieku i samotnych. Zagrożenie utraty życia dotyczy w tym okresie także osób nietrzeźwych, przebywających na wolnym powietrzu, bądź w pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych.

Policja prosi o informacje o osobach bezdomnych, samotnych i bezradnych, których życie jest zagrożone z uwagi na niskie temperatury.
Nie bądźmy obojętni. Pamiętajmy, że od naszej reakcji może zależeć ludzkie życie.

podinspektor Edyta Bagrowska