Jak zadbać o ogród? – metody pielęgnacji!

Początkiem wiosny nasz ogród wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli chcemy się cieszyć pięknym trawnikiem lub dobrze rosnącymi drzewkami, warto już zabrać się do pracy. Ogród dla wielu jest miejscem wypoczynku, czy też relaksu. Jest to idealna przestrzeń do zrobienia grilla ze znajomymi. Dobrze zadbany ogród sprawi, że nasze samopoczucie będzie dużo lepsze.

Od czego zacząć?

Plan działania jest najważniejszy, zanim zaczniemy pracę, musimy spojrzeć krytycznym okiem na cały nasz ogród, zdecydować się, jakie rośliny nie przetrwały zimy i je wyrzucić. Może dobrą decyzją będzie posadzenie nowych kwiatów lub zrobienia małego ogródka warzywnego?

Przed rozpoczęciem trzeba jeszcze przeglądnąć sprzęt. Zazwyczaj w miejscu, gdzie trzymamy sprzęt, zbiera się duża ilość kurzu, wszystkie urządzenia będzie trzeba wyczyścić i naostrzyć. Jeśli jednak niektóre będą wysłużone, to musimy wziąć do ręki kartkę, długopis i dopisać wszystkie potrzebne sprzęty do listy zakupów.

Kolejną rzeczą jest usunięcie wszystkich połamanych gałęzi z trawnika, zgrabienie wszystkich zgniłych liści, bez tego nasz trawnik nie będzie mógł dojść do pełnej sprawności. Warto też napowietrzyć glebę za pomocą specjalnych narzędzi, dostęp tlenu do trawi, jest sukcesem na zielony i soczysty trawnik, który z przyjemnością będziemy mogli obserwować z tarasu.

O czym nie należy zapomnieć – kilka praktycznych wskazówek!

Jeśli chcemy się cieszyć krzewami, które będą reprezentowały nasz ogród, należy je odpowiednio przyciąć. Wszystkie uschnięte lub chore drzewa trzeba wyciąć, krzywo rosnące gałęzie hamują dostęp słońca, więc też należy się ich pozbyć. Wszystko trzeba przycinać ostrożnie i za pomocą ostrych narzędzi.

Często na grządkach gleba po zimie jest bardzo zbita i posiada liczne chwasty. Zanim, jednak posiejemy cokolwiek, powinniśmy oczyścić całą glebę. Można także przekopać całą glebę na głębokość około 15 centymetrów, następnie trzeba wyrównać wszystko grabiami, dopiero w tym momencie możemy zacząć sadzić lub siać. Gleba potrzebuje też składników mineralnych, więc tutaj warto zaopatrzyć się nawozy, które skuteczne użyźnią glebę.

Jeżeli mamy w ogrodzie oczko będziemy musieli dokładnie wyczyścić dno i odpowiednio zadbać o rośliny znajdujące się obok.

Myjka ciśnieniowa też będzie przydatna, dzięki niej opłukamy wszystkie zabrudzenia powstałe na chodnikach w ogrodzie, czy też na ozdobnych kamieniach. Jeśli mamy meble ogrodowe z rattanu lub plastiku, to także możemy je przemyć wodą. Warto dbać o ogród, kawałek natury koło naszego domu pozwoli nam na świetny relaks. Więcej informacji, jak udekorować swój ogród, czy też mieszkanie znajdziesz na blogu: https://dom-i-mieszkanie.pl/