Internetowi naciągacze stale wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Działając jako nieuczciwi sprzedawcy, publikują wiele atrakcyjnych ofert sprzedaży, a po otrzymaniu pieniędzy za oferowane produkty nagle znikają, nie wywiązując się z ustaleń. Często jedynym sposobem na rozpoznanie oszustwa jest trzymanie się słów przysłowia, że nie wszystko złoto co się świeci. Dlatego też apelujemy o ostrożność i rozsądek!

Prawie każdego dnia jeleniogórska policja otrzymuje zawiadomienia o oszustwach dokonywanych za pomocą popularnych portali aukcyjnych. Wystawione na sprzedaż przedmioty lub usługi, w tym oferty wynajmu, w bardzo atrakcyjnych cenach i terminach, powinny dać nam do myślenia.
Często ogłoszenia są tak spreparowane, że na pierwszy rzut oka nie budzą podejrzeń. Warto zawsze zwrócić uwagę na szczegóły, m.in. kim jest sprzedawca, jakie są o nim opinie innych kupujących, jakie formy płatności są przez niego akceptowane oraz w jaki sposób można się z nim skontaktować.
Pamiętajmy, że zakupy z nieznanego źródła, od osoby, z którą kontakt jest ograniczony, np. jedynie do komunikatora internetowego oraz akceptowanie jedynie płatności z góry, powinny od razu wzbudzić nasze podejrzenia.
Zakupy przedmiotów czy korzystanie z usług przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność od wielu lat i pod tym samym szyldem, choćby ich oferty były mniej konkurencyjne, dają nam możliwość zwrotu lub wymiany towaru i dochodzenia swoich praw na drodze sądowej, zgodnie z obowiązującym prawem.
Apelujemy o ostrożność ! Internet to nie tylko nieograniczone źródło informacji i rozrywki, ale także miejsce, w którym występuje wiele zagrożeń. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa może uchronić nas przed utratą pieniędzy. Kodeks karny za oszustwo komputerowe przewiduje odpowiedzialność karną nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
podinsp.Edyta Bagrowska