W przypadku otrzymania wiadomości z informacją o konieczności dokonania dopłaty np. za energię elektryczną wraz z linkiem, zachowaj ostrożność. To zapewne jest próba oszustwa. Wejście w zawarty w treści wiadomości link i autoryzowanie transakcji powoduje utratę z konta kwoty znacznie większej niż podana w wiadomości. Bądźmy ostrożni i zawsze weryfikujmy otrzymane wiadomości.

Przestępcy coraz częściej wykorzystują wizerunek znanych przedsiębiorstw, aby przejąć dane osobowe swoich ofiar lub dane logowania do bankowości elektronicznej. W dalszym ciągu mieszkańcy naszego powiatu otrzymują fałszywe wiadomości z informacją o konieczności dokonania opłaty za energię elektryczną lub informujące o terminie odłączenia energii. Treść wiadomości najczęściej nie zawiera polskich znaków, znajduje się w nich natomiast link. Po jego kliknięciu następuje przejście do fałszywej bramki płatności. W zależności od wyboru banku i formy płatności może nastąpić kradzież pieniędzy poprzez BLIK (z wypłatą w bankomacie), bądź próby pozyskania danych służących do podpięcia dodatkowej aplikacji mobilnej do rachunku ofiary, czy też uzyskania danych do logowania do bankowości elektronicznej.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących nieuregulowanych płatności warto skontaktować się bezpośrednio z firmą z którą mamy zawarta umowę. Warto również zwracać uwagę na treść wiadomości, poprawność językową, i pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na załączone linki.

młodszy aspirant Beata Sosulska-Baran