Zakupy bez wychodzenia z domu cieszą się ogromnym zainteresowaniem, głównie z powodu wygody, bo bez opuszczania domu możemy zamówić przedmioty, które są dostarczane w krótkim czasie do naszych drzwi. Czy zawsze jest to bezpieczne? W jaki sposób uniknąć stania się ofiarą internetowych oszustów? Oto kilka rad jeleniogórskich policjantów…

Podczas zakupów internetowych należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ złodzieje nie próżnują w sieci i korzystają ze wszelkich możliwych sposób, aby tylko nas okraść. Problem ten może dotyczyć każdego z nas, niezależnie czy wystawiamy swoje przedmioty na sprzedaż, czy też chcemy coś kupić.
Przede wszystkim powinniśmy korzystać ze sprawdzonych i zaufanych witryn. Przed zakupem warto przejrzeć wystawione w Internecie opinie użytkowników, którzy korzystali z usług konkretnego sklepu. W przypadku portali ogłoszeniowych, które umożliwiają przeprowadzanie transakcji między dwoma użytkownikami, należy w sposób szczególny uważać na to, z kim się kontaktujemy.
Co najważniejsze – wiele z tego typu witryn ma swoje komunikatory, przez które możemy napisać bezpośrednio do sprzedającego, dlatego unikajmy wiadomości e-mail, telefonów, wiadomości SMS itp., które otrzymujemy poza portalem.
Nigdy nie wolno klikać w linki! Bardzo często zdarza się, że można otrzymać wiadomość z linkiem, który ma przenieść nas na stronę, gdzie możemy dokonać płatności lub rzekomo odebrać należną kwotę za wystawiony towar. Wiele z nich zawiera złośliwe oprogramowanie, przez które oszuści wchodzą w posiadanie naszych danych osobowych czy logowania się do bankowości, dzięki czemu kradzież zgromadzonych na koncie środków jest ułatwiona.
Te same informacje złodzieje usiłują uzyskać polecając nam instalowanie różnych aplikacji. W wielu przypadkach ich działanie polega na śledzeniu naszych urządzeń mobilnych i w taki sposób również bezpośrednio narażamy się na utratę oszczędności z konta bankowego.
Jeśli mamy jakiekolwiek obawy i podejrzeń co do naszego kontrahenta, zawsze możemy skorzystać z opcji płatności za pobraniem. Wówczas opłacimy rachunek za zakupiony towar w momencie, kiedy trafi on do naszych rąk i nie narazimy się przez to na nieotrzymanie przesyłki, pomimo uiszczonej z góry opłaty.
Nie podawajmy nieznanym osobom kodów BLIK, haseł czy innych informacji osobistych. Korzystajmy ze sprawdzonych portali i nie wysyłajmy paczki z zamówieniem, dopóki nie otrzymamy zapłaty za wystawione na sprzedaż przedmioty.
Ostrożności nigdy za wiele, a w grę wchodzą niejednokrotnie oszczędności gromadzone przez wiele lat na naszych kontach.
podinsp.Edyta Bagrowska
Źródło:KMP Wrocław