Ubezpieczenie OC/AC – co powinien wiedzieć każdy kierowca?

Ubezpieczenie OC/AC to podstawowe polisy komunikacyjne. Dzięki ubezpieczeniom każdy uczestnik ruchu drogowego jest zabezpieczony i może otrzymać środki na naprawę pojazdu albo leczenie, jeśli stanie się ofiarą wypadki lub kolizji. Każda z polis ma inny zakres i podlega innym regulacjom. Czym charakteryzuje się ubezpieczenie OC i AC? Sprawdź!

Ubezpieczenie OC – podstawowa ochrona

Ubezpieczenie OC to jedyna obowiązkowa polisa komunikacyjna. Polisą OC musi być objęty każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny (nawet nieużywany). Jej zakres określa ustawa. Oznacza to, że warunki proponowane przez poszczególne firmy są niemal identyczne. Mimo tego, ceny składek znacząco się od siebie różnią. Aby nie narażać się na niepotrzebne koszty, warto rzetelnie poszukać najtańszego wariantu.

AC – dodatkowa ochrona

AC, czyli autocasco, to nieobowiązkowa polisa chroniąca mienie przed skutkami kradzieży, całkowitego zniszczenia oraz uszkodzenia na skutek działania sił natury, zdarzeń losowych i aktów wandalizmu. Zakres ochrony zależy od oferty danego ubezpieczyciela.

Wysokość składki

Ile kosztuje ubezpieczenie OC/AC? Na poniesione koszty wpływa wiele zmiennych: wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce jego zamieszkania, model i marka ubezpieczanego pojazdu, rok produkcji, przebieg, moc. Najwięcej za ubezpieczenie zapłacą początkujący kierowcy, którzy nie zdążyli jeszcze wypracować sobie zniżek.

Nie przepłacaj!

Zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem, dokładnie zapoznaj się z ofertą różnych towarzystw. Nieocenioną pomocą w poszukiwaniu najtańszej opcji jest kalkulator OC/AC – proste w obsłudze narzędzie, dzięki któremu szybko obliczysz składkę za polisy bez konieczności kontaktowania się z agentem. Co ważne, wybraną polisę możesz również kupić przez Internet – dopełnienie formalności jest dziecinnie proste i, co najważniejsze, bezpieczne.