Jesteś świadkiem niebezpiecznych sytuacji nad wodą. Reaguj. Zwróć uwagę na niewłaściwe zachowanie, powiadom odpowiednie służby, nanieś zagrożenie na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Wakacje to czas kiedy chętnie korzystamy z wszelkich możliwych form wypoczynku nad wodą. Wyjazdy nad morze czy jezioro przy sprzyjających warunkach atmosferycznych pozwalają wypocząć i aktywnie spędzić wolny czas. Niestety często bez znaczenia pozostaje czy kąpielisko jest strzeżone i czy dany akwen jest bezpieczny. Widok kąpiących się dzieci wraz z dorosłymi w niestrzeżonych miejscach takich jak: wyrobiska, stawy czy rzeki przestał już kogokolwiek dziwić. Nie pomagają ani prośby ani apele. W takiej sytuacji najbardziej do wyobraźni przemawiają liczby ofiar, dla których kąpiel w miejscu niebezpiecznym była ostatnią w ich życiu. Jesteśmy na półmetku wakacji a statystyki w zakresie utonięć nie napawają optymizmem. Od początku wakacji utonęły bowiem już 84 osoby. Każdego dnia tegorocznych wakacji odnotowujemy tragedię jakiejś rodziny, której woda zabrała córkę, syna, wnuczka, a może matkę czy ojca.
Policja dbając o bezpieczeństwo osób korzystających z tej formy rekreacji każdego dnia od początku wakacji kieruje swoich funkcjonariuszy do służby na wodach i terenach przywodnych. Pomimo tak dużego zaangażowania nie jest możliwe, aby objąć nadzorem policyjnym wszystkie akweny. Dlatego też, z pomocą może przyjść Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jeżeli ujawnione zagrożenie związane z bezpieczeństwem osób na wodach nie wymaga natychmiastowej reakcji w postaci konieczności udzielenia pomocy czy wezwania służb ratunkowych, powiadom o nim Policję. Przekaż swoją wiedzę policjantowi osobiście, telefonicznie lub z wykorzystaniem aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy, że w aplikacji wybierzesz zagrożenie „Miejsca niebezpieczne na wodach”, wskażesz dokładną lokalizację zagrożenia i opiszesz szczegóły tej sytuacji. Możesz dołączyć zdjęcie lub film. Wszystko to potrwa kilka minut, a może uratować czyjeś życie. Kategoria ta jest jedną z 24 możliwych do wyboru dla użytkownika zagrożeń.
Dziękujemy za pomoc i gorąco zachęcamy do skorzystania z tego rozwiązania.
podinsp.Edyta Bagrowka
Źródło:KGP