Jeleniogórscy policjanci w minioną sobotę uczestniczyli w festynie rodzinnym skierowanym głównie do najmłodszych mieszkańców w kontekście bezpieczeństwa w związku z powrotem do szkoły. Funkcjonariusze na festynie znakowali rowery w ramach programu prewencyjnego „STOP -ROWER OZNAKOWANY”, którego celem jest ograniczenie zjawiska kradzieży, ale również promowali bezpieczeństwo na rowerze oraz bezpieczne poruszanie się po przejściach dla pieszych z sygnalizacją świetlną i bez niej.

Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Karpaczu, policjanci jeleniogórskiej drogówki oraz policjantka z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze  w minioną sobotę uczestniczyli w festynie rodzinnym, w trakcie którego promowali bezpieczeństwo podczas powrotu do szkoły.
Podczas tej imprezy dużym zainteresowaniem cieszył się program „Stop-Rower oznakowany”, w ramach którego mundurowi znakowali rowery.
Jego głównym celem jest uświadomienie społeczeństwu zagrożeń dotyczących kradzieży rowerów, wskazanie sposobów zapobiegania tym zjawiskom, usystematyzowanie znakowania rowerów poprzez ujednolicenie metody znakowania, kodu znakowania, zarejestrowanie ich w jednolitej bazie danych, ułatwienie ujawnienia skradzionych rowerów oraz zatrzymanie sprawców ich kradzieży, identyfikacja właścicieli w przypadku odzyskania roweru i co najważniejsze zwiększenie poczucia bezpieczeństwa właścicieli rowerów.
Rower, podobnie jak samochód, musi zostać odpowiednio przygotowany przez właściciela do tego, aby mógł bezpiecznie poruszać się po drodze i nie być zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. Rower musi być, więc widoczny i sprawny, wyposażony w sprawne światło przednie, tylne, sprawny hamulec oraz dzwonek.
Funkcjonariusze przygotowali również dla dzieci liczne zabawy oraz konkursy dotyczące bezpiecznego zachowania się na drodze, w ramach których rozdawali odblaski. Dodatkowo zachęcali cyklistów do jeżdżenia w kasku oraz zaopatrzenia się w elementy odblaskowe, co z całą pewnością przekłada się na większe bezpieczeństwo w czasie jazdy. Atrakcją dla dzieci był również policyjny radiowóz, motocykle jeleniogórskiej drogówki oraz umundurowanie policjanta w trakcie zabezpieczania imprez masowych.
podinspektor Edyta Bagrowska