Wysoka inflacja, rosnące ceny żywności i podstawowych mediów oraz trudna sytuacja na rynku pracy nie ułatwiają osiągnięcia zadowalających zarobków. W dzisiejszych czasach ciężko mówić oszczędnościach, a coraz więcej osób szuka skutecznych sposobów na pozyskanie dodatkowych środków. Jak dorobić do pensji, nie rezygnując z dotychczasowej pracy?
Polacy bez oszczędności i z długami
Jak wskazują statystyki Krajowego Rejestru Długów, sytuacja finansowa Polaków nie jest zbyt optymistyczna. Jak wskazuje badanie „Oszczędzanie Polaków w inflacji” na początku 2023 r. aż 70% osób przyznawało, że ma poważne trudności z gromadzeniem jakichkolwiek oszczędnościi. Dane KRD z września 2023 r. pokazują zaś ogromny poziom zadłużenia rodaków, który wyniósł 45 mld złii. I chociaż stopa bezrobocia jest dość niska – wg GUS w sierpniu 2023 wyniosła 5%iii - to powyższe dane są doskonałym dowodem na to, że wysokość pensji jest często niewystarczająca do utrzymania najbliższych i do życia na dobrym poziomie. Z tego też powodu wiele osób rozgląda się za dodatkowymi źródłami dochodu. Chociaż wymyślenie i zorganizowane skutecznego sposobu jak dorobić do pensji poza godzinami pracy etatowej nie jest proste, wcale nie oznacza, że nie jest możliwe.
Jak dorobić do pensji poza pracą – zlecenia
Opracowanie skutecznego planu na dodatkowy zarobek poza posiadaną pracą warto rozpocząć od ustalenia czasu, który realnie jesteśmy w stanie poświęcić na alternatywne zajęcie. Życie każdego z nas to nie tylko praca zawodowa, ale też obowiązki domowe i rodzinne (dzieci, rodzice, dziadkowie). Zachowanie odpowiedniego balansu między każdą z tych sfer jest kluczowe nie tylko dla naszego zdrowia, ale też komfortu psychicznego – naszego i naszych bliskich. Określ swoją dostępność realnie i uczciwie, nie zakładaj od razu 4 godzin dziennie, zacznij np. od 2. Przy ustalaniu czasu weź pod uwagę, czy ma to być praca zdalna, czy w siedzibie pracodawcy.
Istotnym czynnikiem w poszukiwaniu alternatywnych źródeł zarobku jest określenie czy interesuje Cię praca synchroniczna (w ustalonych przez zlecającego godzinach), czy asynchroniczna (w dowolnych, wybranych przez Ciebie godzinach, bez konieczności bieżącego kontaktu ze zleceniodawcą). Każdy z tych wariantów ma swoje wady i zalety, jednak z pewnością pracę asynchroniczną łatwiej dostosować do pozostałych obowiązków i swojego trybu życia (np. część zadań można wykonać wieczorami bądź wczesnymi rankami). Taki model pracy sprawdzi się np. w branży kreatywnej bądź (m.in. copywriiting, grafika, tworzenie stron www), gdzie po otrzymaniu wytycznych i terminów od zleceniodawcy możesz realizować zadania w wybranym przez siebie momencie.
Badania rynku jako dodatkowy zarobek
Innym sposobem na dorobienie do pensji, może być uczestniczenie w tzw. badaniach rynku. Te mogą mieć formę internetowych ankiet do wyrażenia swojej opinii o produkcie czy inny temat, ankiet, które Ty masz wypełnić (często telefonicznie) na podstawie rozmów z innymi osobami lub badań w sklepach czy instytucjach finansowych w charakterze tajemniczego klienta.
Forma pracy w tej branży zależy od warunków oferowanych przez konkretną firmę badawczą. Gdzie ją znaleźć? W Internecie. Wiele firm badawczych oferuje drobne zlecenia, np. GFK czy Kantar. Duża grupa z tych firm posiada na swoich stronach internetowych formularze zgłoszeniowe do badań. Często założenie konta na stronie internetowej wystarczy, aby co jakiś czas otrzymywać propozycje nowych badań czy ankiet. Decydując się na współpracę z firmami badawczymi, trzeba pamiętać jednak o dwóch zasadniczych kwestiach.
Po pierwsze, liczba przyznanych ankiet czy badań jest bardzo zróżnicowana i nieregularna – może wynieść od zaledwie kilku do kilkunastu w skali miesiąca. Ciężko w takim przypadku mówić o stałym zarobku. Drugą ważną kwestią jest to, że część z tych firm w zamian za badania nie oferuje pieniędzy lecz przyznaje punkty w programie, które można później wymienić na różnego rodzaju akcesoria. Można w ten sposób uzbierać na jakiś elektroniczny gadżet czy akcesorium, które przyda się w gospodarstwie domowym. Wszystko jest kwestią tego, czy taka forma rozliczenia będzie satysfakcjonująca.
Pomoc innym jako źródło zarobku?
A jak dorobić do pensji, kiedy nie masz zdolności kreatywnych i nie widzisz siebie w badaniach rynku? Alternatywą może być świadczenie odpłatnej pomocy innym. Być może masz w swoim sąsiedztwie starsze osoby, które potrzebują pomocy w zrobieniu zakupów, podwiezieniu do lekarza, wyjścia z psem czy nawet posprzątania domu. A może ktoś z Twoich znajomych poszukuje wsparcia w odmalowaniu pokoju, uporządkowaniu działki czy drobnych naprawach, a Ty akurat lubisz i umiesz zajmować się takimi rzeczami. Mamy małych dzieci mogą też popytać wśród znajomych czy nie potrzebują opieki nad swoimi pociechami w tych samych godzinach, w których opiekują się swoimi dziećmi. Jasne, że pomoc bezinteresowna być może byłaby chętniej przyjmowana. Jednak dzisiejsze realia pozwalają też zrozumieć powody, dla których ktoś poszukuje dodatkowego zarobku. Czasem uważne rozejrzenie się wokół siebie może podsunąć skuteczny pomysł na to, jak dorobić do pensji.