Kiedy używać nożyc do kabli?

Nożyce do cięcia kabli są używane do przecinania zarówno zwykłych kabli ukrytych w ścianach, jak i grubych przewodów przesyłowych o średnicy do 100 mm. Wybór modelu zależy od rodzaju kabla, który ma być przecięty. Nożyce do kabli o małych średnicach różnią się od tych przeznaczonych do cięcia grubych przewodów. Niektóre modele mogą być również używane do ściągania izolacji.

Kiedy używać nożyc do cięcia kabli?

Nożyce do cięcia kabli są zazwyczaj używane przez profesjonalnych elektryków i elektroinstalatorów, ale powinny też znaleźć się w skrzynce z narzędziami domowej „złotej rączki”. Składają się z ostrza i izolowanych rękojeści, umożliwiając cięcie kabli elektrycznych, przewodów, drutów, izolacji z gumy lub tworzywa sztucznego. Dzięki nim można przeciąć zarówno kable miedziane, aluminiowe, jedno- oraz wielożyłowe. W zależności od modelu, nożyce te mogą ciąć kable o różnej średnicy - od cienkich kabli używanych w domu, po grube przewody przesyłowe o średnicy do 100 mm. Odpowiednimi nożycami można także ściągać izolację z przewodów lub zaciskać tulejki kablowe.

Nożyce te doskonale nadają się do wszelkich prac serwisowych oraz montażowych w budownictwie, energetyce i elektryce. Mniejsze modele są idealne do pracy w różnych sytuacjach, ponieważ można je wygodnie umieścić w futerale i przymocować do paska. Nożyce do cięcia kabli gwarantują bardzo gładkie i czyste cięcie. Ich specjalnie zaprojektowane ostrze umożliwia cięcie bez deformacji i miażdżenia przewodu. Dodatkowo wymagają one bardzo niewielkiej siły do wykonania cięcia.

Szeroka oferta specjalistycznych narzędzi dostępna jest na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne/szczypce-nozyki-obcinaki

Bezpieczeństwo i konserwacja

Przed rozpoczęciem zadania należy upewnić się, czy dany sprzęt można używać do pracy pod napięciem. Narzędzia izolowane można rozpoznać dzięki specjalnemu znakowi. Zwykle na narzędziach jest umieszczona wartość 1000 V, co oznacza maksymalne napięcie prądu przemiennego, jakie może izolować dany sprzęt. Nożyce do cięcia kabli należy przechowywać w torbie lub opakowaniu, aby nie stykały się z innymi narzędziami, co zapobiega mechanicznym uszkodzeniom. Powinny być przechowywane w suchym pomieszczeniu i chronione przed promieniowaniem słonecznym. Nożyce należy czyścić suchą szmatką po każdym użyciu. Przed rozpoczęciem pracy zawsze dokładnie obejrzyj narzędzie w poszukiwaniu mechanicznych uszkodzeń. Nożyce, w których brakuje części izolacji, są mocno porysowane lub zabrudzone, nie mogą być używane do pracy pod napięciem.