Własne mieszkanie docenią zwłaszcza ci, którzy przez wiele lat korzystali z wynajmowanych lokali. Często metraż własnego M, na jaki możemy sobie pozwolić, nie należy do największych. Nie załamujmy się jednak tym faktem - nawet niedużych rozmiarów kawalerkę można funkcjonalnie i pomysłowo urządzić. Poznajmy patenty na aranżację małego mieszkania!
Proste, minimalistyczne kształty
Nieduże mieszkania są dość trudne w urządzaniu, lecz z drugiej strony - przez swoją kompaktowość łatwiej osiągnąć kompozycyjną spójność. Żeby tak jednak było, musimy kierować się najważniejszymi zasadami aranżacyjnymi. Jak przekonują projektanci, najistotniejsze by takie mieszkanie było jasne, uporządkowane i przemyślane pod kątem doboru sprzętów - rekomendowane są przede wszystkim proste kształty, bez niepotrzebnych ozdobników.
Podstawą jest minimalizm, niewielka ilość mebli i dodatków. Zdecydujmy się tylko na najważniejsze sprzęty, nie zagracajmy przestrzeni. Meble powinny być lekkie i zajmować mało miejsca. Warto postawić na proste kształty, wąskie blaty, bez niepotrzebnych zdobień. Sprawdzą się szczególnie meble wielofunkcyjne. Chociaż droższe od tradycyjnych, mają wiele zalet, które szczególnie docenimy na małym metrażu. Jednymi z bardziej popularnych mebli tego typu są piętrowe łóżka. Na uwagę zasługują te, pod którymi jest wolna przestrzeń, gdzie można zaaranżować miejsce do pracy lub nauki.
Siła kolorów
Wielki wpływ na to, jak postrzegamy wnętrza, ma dobór kolorów. Warto pamiętać o najważniejszej zasadzie, która mówi, że jasne kolory je optycznie powiększają, a ciemne zmniejszają. Mamy więc prostą receptę na to, jak sprawić, aby pomieszczenia wydawały się większe, a przez to atrakcyjniejsze. Nie jesteśmy też zmuszeni do tego, by koniecznie wybrać biel, bo wśród jasnych kolorów jest przecież wiele ciekawych barw – mogą to być szarości czy pastele. Bardzo dobrze współpracują one z dodatkami drewnianymi i chromowanymi. Zdecydowanie nie warto przesadzać z kolorami - wystarczą dwa przewodnie plus jeden bardziej jaskrawy, ale tylko jako dodatek.
Jakie drzwi?
Mając małe mieszkanie, musimy szukać oszczędności miejsca praktycznie wszędzie, także wybierając drzwi. Zamiast tradycyjnych lepiej zdecydować się na drzwi przesuwne, które nie zabierają przestrzeni i nie stwarzają problemów podczas aranżacji. Zapewniają funkcjonalność oraz dodają mieszkaniu nowoczesności. Mogą być wyeksponowane lub schowane w ścianie - wszystko zależy od tego, jaki efekt pragniemy uzyskać.
Jak wydzielić strefy?
Każde mieszkanie zyskuje na dobrej organizacji, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z małym metrażem. Na tak niedużej przestrzeni to wyjątkowo ważne, by wydzielić konkretne strefy - jadalnianą, wypoczynkową, do pracy itp. Za sprawą takiego umownego podziału mieszkanie stanie się nie tylko bardziej funkcjonalne, ale też łatwiejsze w utrzymaniu porządku. Łatwo je podzielić - wystarczy regał bądź niewielka ścianka działowa.
Oświetlenie czyni cuda
Każde, nawet najmniejsze mieszkanie, zostanie optycznie powiększone, gdy będzie w nim odpowiednio jasno. To ważne, gdy nie dysponujemy dużymi oknami i nie mamy szans, by korzystać z naturalnego światła. Sztuczne oświetlenie może zniwelować te braki, lecz trzeba je umiejętnie dobrać. Wybierzmy ogólne oraz punktowe, czyli skoncentrowane na konkretnym miejscu pomieszczenia. Oświetlenie główne powinno być uzupełnione lampami wiszącymi i podłogowymi. Sprawdzają się także taśmy LED.
Niezależnie od tego, gdzie chcemy kupić kawalerkę, czy interesują nas mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu czy w innym mieście, pamiętajmy, że jej wielkość nie powinna być dla nas przeszkodą. Odpowiednie pomysły aranżacyjnie sprawią, że ta pozornie mała przestrzeń stanie się komfortowym miejscem do życia.